Kocaeli için meslek hastalıkları hastanesi teklifi

Uzm. Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu

Yeşil Sol Parti (YSP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kocaeli’de meslek hastalıkları hastanesinin kurulması için kanun teklifi verdi.

Kocaeli’de meslek hastanesinin bulunmadığına dikkat çeken ve bu hastanenin bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Gergerlioğlu şunları söyledi: “Meslek hastalıklarının tanısı kolay değildir. Tanı için iyi bir hastalık anamnezi, iyi bir mesleki anamnez, iyi bir fizik muayene, rutin laboratuvar tetkikleri yanında, özel laboratuvar tetkikleri yapılmasına da ihtiyaç duyulur. Bu nedenle tedavi edici hekimlik hizmetleri ile, koruyucu hekimlik hizmetlerini beraberce yürütebilecek, özel laboratuvarları olan, inceleme, araştırma, tarama muayeneleri yapabilecek ambulatuvar bölümü olan, iş yerlerinde koruyucu hekimlik hizmetlerinin alınmasında yardımcı olan, meslek hastalıkları hastanelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

ERKEN TEŞHİS EDİLMESİ İÇİN

Kocaeli’de kurulacak bu hastane ile meslek hastalıkları erken teşhis edilecek, erken tedavi yapılacak, meslek hastalığı maluliyet oranları hesaplanacak, eski ve yeni meslek hastalığına yakalananların ölümleri halinde ölümün mesleki olup olmadığı belirlenecek, periyodik muayeneler yapılacak, iş yerlerinde inceleme, araştırma, ölçüm yapılacak ve tarama muayeneleri gerçekleştirilecek, iş yerlerinde koruyucu hekimlik hizmetlerinin alınmasına yardımcı olmak gibi görevleri üstlenecektir” dedi.

İHTİYAÇ ARTMAKTADIR

Meslek hastalığı ile ilgili kontroller için Kocaeli’de çalışan işçiler İstanbul’a gönderilmekte, bu da önemli bir iş gücü kaybına neden olmaktadır. Artan sanayi tesisleri nedeniyle Kocaeli’de meslek hastalıkları hastanesine ihtiyaç artmaktadır. Endüstrinin yoğun olduğu Kocaeli’de bu hastanenin açılması, çağdaş işçi sağlığı uygulamaları açısından gereklidir. Bu amaçla söz konusu ‘Kocaeli ilinde Kocaeli meslek hastalıkları hastanesi kurulmasına dair kanun teklifi’ hazırlanmıştır.

(Yavuz Solmaz – Özgür Kocaeli)

Ömer Faruk Gergerlioğlu kimdir: Isparta / Şarkikaraağaç – 1965, Muhittin, Nebihe. Doktor; Bursa İmam – Hatip Lisesi ve Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Yurdun çeşitli yerlerinde görev yaptıktan sonra Süreyyapaşa Göğüs Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz ihtisası yaptı. 2000 yılından itibaren uzman olarak İzmit Seka Devlet Hastanesinde çalıştı. MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanlığı ve Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve platformlarda aktif görev aldı. Yerel ve ulusal medya kuruluşlarında insan hakları ve siyaset eksenli makaleleri yayımladı. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Gergerlioğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.