Koca: 36 saat mesaiyi insani bulmuyorum

Dr. Fahrettin Koca

Koca, hekimlerin uzun nöbet saatleriyle ilgili eleştirilere, “36 saat çalışmayı insani bulmuyoruz. 24 saati de insani bulmuyorum. Hedef 16 saat.” karşılığını verdi. Sağlıkta şiddeti önleme düzenlemesini eleştirerek, “Bu yeterli oldu mu? Olmadı.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı kesin hesabı ve bütçe görüşmeleri tamamlandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yöneltilen soru ve eleştirilere yanıt verdi.

36 saat süren nöbetlere ilişkin Bakan Koca, “36 saat çalışmayı insani bulmuyoruz. 24 saati de insani bulmuyorum. Hedef 16 saat.” dedi.

Sağlıkta şiddet ve bu konuda TBMM’den çıkan yasaya da değinen Koca, “Şiddet asla kabul edilemez. Hele görevi insana hizmet etmek olan sağlık çalışanları için hiçbir şekilde duymak istemiyoruz. Bununla ilgili Meclis’ten geçen yasayla ifadelerin iş yerinde alınması, salıverilmenin önüne geçilmesi, kasten suçlara karşı cezaların yarı oranda artırılması şeklindeydi. Bu yeterli oldu mu? Olmadı. Talebimiz bu muydu? Değildi. Meclis’ten bu çıktı.” diye konuştu.

TÜİK’in COVID-19 kaynaklı ölüm sayılarını açıklamaması ile ilgili Bakan Koca, “O TÜİK’in sorunu, açıkladığında hepimiz göreceğiz. 5 ay önce yaptığım bir basın açıklaması olmuştu. Orada ‘İddia edildiğinin aksine COVID nedenli ölümleri DSÖ kriterlerine göre bildiriyoruz’ demiştim. PCR pozitif olanları bildiriyoruz. ‘En az bir bu kadar daha vatandaşımızı kaybettik’ dedim. TÜİK açıkladığında, en az 2-3 katı olduğunu göreceksiniz. COVID etkisi büyüktü.” dedi.

(ANKA)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*