“Kılık-kıyafet prosedürü” tepki çeken Kiğılı özür diledi

Erkek giyim markası Kiğılı’nın kadın çalışanlarına gönderdiği “kılık- kıyafet prosedürü”nün sosyal medyada tepki çekmesi üzerine firmadan konuyla ilgili açıklama geldi.

İş insanı Abdullah Kiğılı’nın sahibi olduğu erkek giyim markası Kiğılı, çalışanlarına “kıyafet prosedürü” konulu tepki çeken ifadeler içeren bir mail gönderdi.

Söz konusu prosedürdü, kadın çalışanların, ‘mavi yakalılar’ ile birlikte çalıştıkları için ‘dekolte ve etek boyları’ konusunda ‘aşırıya kaçmamaları’ istendi, ‘basen dikkat çekmeyecek şekilde’ giyinilmesi uyarısında bulunuldu. Kiğılı’nın prosedürü sosyal medyada büyük tepki topladı.

Değerli çalışma arkadaşlarımız.

Artan hava sıcaklıklarıyla birlikte kılıf-kıyafet prosedürünü tekrardan hatırlatmak istedik.

Aksesuar, saç bakımı, dekolte, etek boyu ile ilgili kurallar, kılık-kıyafet prosedürümüzde açıkça belirtilmiştir.

Mavi yaka çalışma arkadaşlarımız ile birlikte çalıştığımız için özellikle dekolte, etek boyları konusunda aşırıya kaçılmaması ve basen dikkat çekmeyecek şekilde giyinilmesi gerektiğini bilgilerinize sunarız.

Sevgi ve saygılarımızla.

İnsan Kaynakları ve KYS Direktörlüğü – Kiğılı

KİĞILI’DAN ÖZÜR GELDİ

Prosedüre ilişkin firmadan açıklama geldi. Kiğılı CEO’su Sena Suerdem imzalı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’nin en köklü erkek giyim markası Kiğılı olarak, kurulduğumuz ilk günden bugüne tüm çalışanlarımız ile el ele işimizi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Eşitlik, adalet, hakkaniyet ve aile olma üzerine kurulu kurum kültürümüzün bizi her zaman geleceğe taşıyacağına olan inancımız ile iş süreçlerimizi yönetiyoruz.

Bununla birlikte, her şirkette olduğu gibi şirketimizde de uygulanan kılık kıyafet prosedürünün mevsim değişikliği ile birlikte tekrar hatırlatıldığı iç iletişim duyurumuzun, maalesef kurum kültürümüzle bağdaşmayan ifadeler içerdiğini gördük. Olaydan haberdar olur olmaz haddini aşan bu ifadelerden ötürü, öncelikle tüm çalışanlarımızdan özür diledik. Bu vesile ile bir kez daha Kiğılı ailesinin tüm çalışanlarından, müşterilerimizden ve iş ortaklarımızdan özür dileriz. Bu metnin kesinlikle Kiğılı ve üzerine kurulu değerleri yansıtmadığının bir kere daha altını çizmek isteriz.

Çıktığımız yolda yaptığımız sayısız proje ve uğraşlarımızın bir hata ile geri plana düşmesini asla istemeyiz. Hem kendi içimizde hem etki ettiğimiz her noktada bunun için çalışmaya devam edeceğimizi, böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için her türlü önlemi ivedilikle aldığımızı bilmenizi isteriz.

Kiğılı Ailesi olarak böyle bir konu ile gündemde olmaktan büyük üzüntü duyduğumuzu belirtir, tüm kamuoyundan tekrar özür dileriz.”

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*