Kaynak dumanı akciğer kanseri yapıyor

İngiltere’nin mesleksel sağlık ve güvenlikle ilgili ulusal düzenleyici kurumu olan HSE, kaynak dumanı ve akciğer kanseri ilişkisi hakkında bir uyarı yaptı.

Uyarı, herhangi bir sektörde, yumuşak çelik dahil, kaynak işi yapan tüm işçilere, işverenlere, kendi işinde çalışanlara, müteahhitlere ve diğer herkese yapıldı. Uyarıda şöyle denildi:

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı‘ndan gelen yeni bilimsel kanıtlar, yumuşak çelik kaynak dumanı da dahil olmak üzere, herhangi bir kaynak dumanına maruz kalmanın akciğer kanserine neden olabileceğini işaret etmektedir. Kaynak dumanının böbrek kanseriyle ilişkisi konusunda da kısıtlı da olsa kanıtlar vardır. İşyeri Sağlığı Uzman Komitesi yumuşak çelik kaynak dumanının insanda kanser yapıcı olarak yeniden sınıflandırılmasını onaylamıştır.

HSE öncelikle mühendislik önlemleriyle kaynak dumanının ortama yayılımının engellenmesini, bunun yeterli olmadığı durumlarda ise kişisel koruyucu donanım ile işçilerin korunmasını gerektiğini belirtti. Ayrıca, bu önlemlerin, açık havada yapılan kaynak dahil olmak üzere tüm kaynak işlemlerinde uygulanmasını istedi.

HSE uygulama için bir geçiş süreci tanımlamadı ve “bilinen bir güvenli maruziyet seviyesi olmadığı için” söz konusu önlemlerin hemen alınmasını istedi.

(29.05.2019)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.