Karpal Tünel Sendromu

(kaynak: osmifw.com)

Karpal Tünel Sendromu nedir?

Karpal Tünel el bileğinin avuç tarafında yer alan bir vücut boşluğudur. Bu boşluk kemikleri birbirine bağlayan enine karpal bağ ve bilek kemikleri ile çevrilidir. Karpal tüneli çevreleyen sınırlar çok katı olduğu için tünelin esneme ve genişleme ihtimali pek azdır. Karpal tünelin içinden, parmakları büken kasların kirişleri ve Medyan sinir geçer. Medyan sinir elin ve yüzük parmak haricindeki parmakların ilgili hareketini kontrol etmek için beyinden uyarılar getirir; elin ve parmakların avuç içi bölgesinden aldığı dokunma, ağrı ve sıcak gibi uyarıları beyine götürür. Karpal tünel sendromu çeşitli nedenlerden dolayı medyan sinirin bu tünel içerisinde sıkışması sonucunda oluşan rahatsızlıktır.

Karpal tünel sendromu neden olur?

Medyan siniri sıkıştıran herhangi bir şey karpal tünel sendromuna neden olabilir. Bir bilek kırığı kanalı daraltabilir, romatizmanın neden olduğu şişlik sinire baskı yapabilir, mesleki zorlayıcı koşulların neden olduğu iltihap medyan sinire baskı yapabilir ya da sinir zarar görebilir. Karpal tünel sendromunun çoğunlukla tek bir nedeni yoktur, birden çok etkenin katkısı ile ortaya çıkar. Kadınlar, obezler (aşırı kilolu), diyabetliler (şeker hastalığı) hastalığa daha sık yakalanır.

Hangi meslek, iş ya da işyeri koşulları karpal tünel sendromuna neden olabilir?

Tekrarlayan el hareketleri, aşırı el ve bilek pozisyonları, el kol titreşimi, elin güçlü kavraması, avuç içinde basınç ve zorlama oluşturan işler karpal tünel sendromu oluşumuna katkı sunabilir. Bu işlere şunlar örnek verilebilir: Süt sağmak, keman çalmak, örgü örmek, tornavida kullanmak, bıçakla hayvan parçalamak, kayan iş bantlarındaki ürünleri montajlamak ya da ayırmak, bir bezle yüzeyleri ovmak, saç kesmek, bilgisayar klavyesi ya da faresiyle (mouse) çalışmak, ütü yapmak, elle çamaşır yıkamak, kumaş veya başka maddeleri makas ile kesip biçmek. Soğukta çalışmak da karpal tünel sendromunun gelişimine katkı sunabilir. Ancak örneklerin karakteristik olması aldatıcı olmamalıdır, çünkü görüleceği üzere baştaki tehlikeleri içeren işler pek çok mesleğin çalışma koşulları içerisinde bulunmaktadır.

yazının tamamı için lütfen buraya tıklayınız

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.