Karot operatörü erkeklerde üreme sağlığı sorunları

Karotiyer

Karot operatörü ve ofis çalışanı evli erkeklerin kıyaslandığı bir akademik çalışma karot işinin erkek üreme sağlığına olumsuz etkileri olabileceğini gösterdi.

Beton, asfalt, maden zemini gibi sert yüzeylerden karotiyer denilen makine aracılığıyla silindir şeklinde örnekler alma işlemine karot, bu işi yapan kişiye ise karot operatörü adı verilir. Bu örnekler, yapı (inşaat) işlerinde ilgili yerin dayanıklılığını ölçmek için, maden işlerinde cevherin özelliklerini öğrenmek için alınabilir. Karot operatörü çalışanlar ilgili zeminden açığa çıkan zararlı tozlara, gürültüye ve titreşime yoğun olarak maruz kalırlar.

İstanbul Gedik Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nden Savaş Kanbur ile Maltepe Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nden Ali Kemal Eyüboğlu tarafından yapılan bir araştırmada karot operatörü evli erkeklerin üreme sağlığı incelendi. Araştırmanın sonuçları 2018 yılı içinde yayınlandı.

Araştırmaya Marmara Bölgesi’nde, (inşaat) ve maden işlerinde çalışan 75 karot operatörü ile 75 ofis çalışanı evli erkek katıldı. Katılımcılara konuyla ilgili birer anket uygulandı.

Yanıtlara göre, “eşte düşük öyküsü“, “eşte ölü doğum öyküsü” ve “eşte uzun gebe kalma süresi” durumları karot operatörlerinde ofis çalışanlarına göre oldukça yüksek çıktı.

Bunun üzerine, araştırmacılar, bu sorunların karot operatörlerinde yüksek çıkmasının nedeninin alkol, sigara, kilo ve kronik hastalık gibi durumlar olup olmadığını araştırdı.

Ancak, görüldü ki alkol, sigara, kilo ve kronik hastalıkların varlığı üreme sağlığı sorunlarının karot operatörlerinde fazla, ofis çalışanlarında ise az görülmesine anlamlı bir etkide bulunmuyordu.

Bu şu demekti: karot operatörü evli erkeklerde üreme sağlığı ile ilgili sorunların ofis çalışanı evli erkeklere göre daha fazla çıkmasının asıl nedeni meslekleri, yani yaptığı işten kaynaklı tehlikelerdir.

Şüphesiz, üreme sağlığı hem anneden hem de babadan katılan hücrelerin ayrı ayrı sağlıklı olması ile olduğu kadar, döllenmeden sonra da annenin sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Bu araştırma anne ve babadaki üreme sağlığı sorunlarının tıbbi tanıları üzerinden değil, babanın anket ile beyanı ile yapılmıştır ve bu, araştırmanın eksikliklerinden biridir.

Bununla birlikte, ortaya çıkan sonuç, üreme sağlığıyla ilgili sorunların karot operatörü evli erkeklerde ofis çalışanlarına göre anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermektedir ki, bu da her şeye rağmen ileri araştırma ihtiyacını göstermektedir.

(11.06.2018)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

1 Yorum

  1. Kolay tarafından akademik ünvan kapma çalışması olmuş. Bu tür “akademik araştırmalara” itibar etmemek yerinde olur. Anketle böyle bir konuda araştırma yapılabilir mi? Kaç kişi, kaç yıl süreyle, hangi sıklıkla karot kullanmış da etkilenmiş. Kontrol grubu ne yapmış. Her inşaat işinde çalışanlar zararlı tozlara, gürültüye ve titreşime maruz kalırlar. Saçma sapan bir anket araştırmasının sonunda muhakkak bir de makale yayınlayıp, akademik ünvana doğru adım atmışlardır. Bunların hocaları da en az bunlar kadar niteliksiz olmalı, böyle bir çalışmayı kabul ettikleri için. Ülkemizdeki eğitim, öğretim seviyesini göstermesi açısından ibret verici bir durum.

Yorumlara kapatıldı.