Kanser ilaçları sağlık çalışanlarını kanser yapıyor

Günlük işleri sırasında kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara maruz kalan hemşire, eczacı gibi sağlık çalışanlarının kanser olma ihtimalinin belirgin şekilde yüksek olduğu ortaya çıktı.

40 yıl kadar önce kanser tedavisi gören hastalarda tedavi gördükleri kanserlere ek olarak başka kanserler ortaya çıkınca kanser ilaçlarıyla ilgili endişeler ortaya çıkmıştı. Çünkü hemşire, eczacı gibi sağlık çalışanları günlük işleri sırasında sıklıkla bu ilaçlara maruz kalıyordu.

O zamandan beri, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara temas eden sağlık çalışanlarındaki kanser riski ile ilgili pek çok araştırma yapıldı. Bu çalışmalar genlerdeki hasarı gösterdi ancak bu hasarın ortaya çıkma ihtimalinin yüksekliği ya da düşüklüğü konusunda çok farklı görüşler vardı.

Sonuçları yakında Mutation Research/Reviews in Mutation Research dergisinde yayınlanan bir araştırma bugüne kadar bu konuda yayınlanmış araştırmaları karşılaştırmalı olarak ayrıntılı bir biçimde inceledi.

Araştırma sonucunda, kanser ilaçlarına düzenli olarak temas eden sağlık çalışanlarının genlerinde hasar ortaya çıkma ihtimalinin bu ilaçlara temas etmeyen sağlık çalışanlarına oranla belirgin derecede yüksek olduğu ortaya çıktı.

Diğer bir deyişle, kanser ilaçlarına temas eden sağlık çalışanlarında ciddi bir kanser olma riski vardır ve çalışanların bu ilaçlara temasının azaltılması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorum

 1. Müslüm bey,bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Meslek h. konusunda en kapsamlı Türkçe yayın olarak sizi görüyorum. Sizden ricam bizim gibi yabancı dili zayıf yaşlı doktorlar için bildirimlerinizi daha kapsamlı,daha ayrıntılı yapmanız. İnanın meslek hastalıkları konusunda bilgiye aç çok İSG elemanı(işyeri hekimi,iş g uzmanı ..)var. Örneğin bu araştırmada hangi ilaçlardan daha çok şüpheleniliyor?Hangi kanserler görülüyor,Sağlık çalışanlarına hangi yol ile difüzyon ediyor ?Korunmak için yazıda öneriler nelerdir gibi…

  • Merhaba Ekrem bey.

   Sitedeki içerikleri belirleyen bir kaç şey var. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi, sitenin bir tıp sitesi değil popüler bilim sitesi olması. Yani amacım tıp dışı kesimlere seslenmek. Bu haberde ise hedef kitle zaten sağlıkçı olduğu için daha fazla teknik ayrıntıya girilebilirdi. Ancak orada da “kaynak” sorunu ortaya çıkıyor. Bu haber bize farklı yollarla bize ulaşmış olsa da habere konu araştırma halka açık değil ve tamamını okumak için bir ücret talep ediyor. Bu tarz haberlerde çok sık karşımıza çıkan bir sorun bu. Bu yüzden, genellikle haberi ulaşabildiğimiz farklı kaynaklardaki özetler, tanıtımlar, vb derliyorum. Bu haber de hem orijinal araştırmanın özetinden hem de bir kaç kaynaktan derlendi. Tabi böyle olunca yeterli ayrıntıya ulaşmak mümkün olmuyor. Bu haberde sorduklarınıza dair tek teknik ayrıntı “özellikle alkilleyici ajanlar ve topoizomeraz inhibitörleri”nin bu tarz etkiler ortaya çıkardığı idi. Pek kısıtlı olan bu bilgiyi kullanmakta kararsız kalmıştım. O yüzden haberde yok. Diğer sorularınızın yanıtı ise zaten çalışmada yok, çünkü çalışma anti-kanser ilaç ile kanser ortaya çıkma ilişkisine odaklı. Bu yüzden, “hangi önleme yöntemlerine odaklanılmasına bile değinemediklerini” kendileri de ifade etmişler.

   Son olarak, siteyle ilgili güzel sözleriniz için teşekkür ediyorum. Çabalarımın bu alana bir parça katkısı olabiliyorsa ne mutlu.

   • Müslüm bey nazik yanıtınız için teşekkür ederim.Yazılarınız geniş çevre için ama meraklı insanlar için olduğunu biliyorum. İnanın meraklı zeki insanlar hiç eğitim görmemiş olsalar bile dozunda tıbbi açıklamalar ve teknik terimleri hoşgörebilİrler gibime geliyor. Bazı bilimsel araştırma içeriğinin ücretli olduğunu bilmiyordum. Sizin gibi araştırmacı ve çok okuyan değerli bilim insanları için zor. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*