Kağıt ve kitap üretim sektörünün ruh sağlığı bozuk

Fransa’da yapılan bir araştırmada işle ilgili ruhsal bozuklukların hangi sektörlerde daha yaygın olduğu incelendi.

İşle ilgili ruhsal bozuklukların hangi sektörde daha yaygın olduğuna dair ne ülkemizde ne de dünyada kapsamlı bilgi yoktur.

Fransa‘dan altı bilim insanı, M. Telle-Lamberton, S. Faye, F. Pontin, L. Bensefa-Colas, C de Clavière, M Le Barbier ve G. Lasfargues bu konuya eğildi.

Bu amaçla, araştırmacılar RNV3P (Meslek Hastalığı Uyanıklık ve Önleme Fransa Ulusal Ağı) tarafından 2001-2011 yılları arasında toplanan bildirimleri inceledi.

Araştırma sonucunda işle ilgili ruhsal bozukluklar ilgili en yüksek bildirim kağıt ve kitap üretim sektöründe bulundu. İkinci sırada ise kişisel hizmet sektörü çıktı.

Üretim alanında en yüksek bildirimler, sırasıyla, kağıt ve kitap üretimi sektörü, kimyasal ve ilaç üretimi sektörü ile tekstil ve giyim üretimi sektöründe yapılmıştı.

Ticaret alanında en yüksek bildirimler, sırasıyla, perakende sektörü ile motorlu taşıt ve bisiklet ticaret ve onarımı sektöründe yapılmıştı.

Hizmet alanında en yüksek bildirimler, sırasıyla, kişisel hizmet sektörü, bilgi teknolojisi sektörü, finans ve sigorta sektörü, posta ve iletişim hizmetleri sektörü ile insan sağlığı ve sosyal hizmet sektöründe yapılmıştı.

Araştırma sonucunda, tarım, posta ve iletişim hizmetleri sektörü ile insan sağlığı ve sosyal hizmet sektöründeki işle ilgili ruhsal bozukluk bildirimlerinde bir artış eğilimi; kimyasal ve ilaç üretimi sektörü, metal sektörü ile kağıt ve kitap üretimi sektöründeki bildirimlerde ise bir azalma eğilimi tespit edildi.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*