Kadın itfaiyeciler.. Travma Sonrası Stres Bozukluğu.. İntihar..

İtfaiyecilik kadınlar için ruhsal olarak uygun olmayan bir meslek mi? Güncel bir çalışma TSSB ve intihar düşüncesi için erkek ve kadın itfaiyecileri kıyasladı.

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) savaş, işkence, saldırı, afetler ve felaketler, ciddi trafik kazaları, yaşamı tehdit edici bir hastalık gibi durumlarla karşı karşıya kalma ya da karşı karşıya kalanlara tanık olma durumunda ortaya çıkan bir ruh sağlığı sorunudur. Genellikle kişi olayı tekrar tekrar yaşar ve olayı hatırlatan şeylerden kaçınmaya çalışır. Aşırı gergin ve uyarılmıştır.

İtfaiyeci olarak çalışanlar, ambulans ve acil bakım teknikerleri ve hemşireler gibi, olağan dışı olay yeri ya da sağlık durumlarına tanık olurlar ve bu yüzden TSSB için özellikle risk altındadır. Ruh sağlığı açısından örseleyici mesleksel deneyim yüzünden, insanlar arasında itfaiyeciliği bir “erkek mesleği” olarak görme eğilimi vardır. Bununla birlikte kadın itfaiyecilerin ruh sağlığı hakkında bilgimiz çok azdır.

ABD, Houston‘dan 5 araştırmacı (N. Noor, C. Pao, M. Dragomir-Davis, J. Tran, C. Arbona) kadın itfaiyecilerdeki Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nu ve yaşamlarının herhangi bir dönemindeki intihar düşüncesini erkek meslektaşlarıyla kıyaslayan bir çalışma yaptı. Çalışma bir şehir itfaiyesinde görevli 75 kadın ve 2564 erkek itfaiyeci ile yapıldı.

Araştırma sonucunda, erkek itfaiyecilere kıyasla, kadın itfaiyecilerin TSSB şikayetleri ve intihar düşüncesi yaşaması açısından daha fazla risk altında olduğu görüldü. Her 5 kadın itfaiyeciden 1’i TSSB ile ilişkili bulundu ve her 3 kadın itfaiyeciden 1’i yaşamlarının herhangi bir döneminde intihar düşüncesi bildirdi. TSSB olan kadınlar daha çok meslek yaşamlarının 11-20 yılları arasındaydı ve geçmişte ruhsal danışmanlık almışlardı.

Bununla birlikte, bekar olmanın, ikinci bir işte çalışmanın ve ruhsal danışmanlık almanın, hem erkek hem de kadın itfaiyeciler için, ileride intihar düşüncesi yaşanacağını önceden haber veren  şeyler olduğu görüldü. Yine, depresyon ve genel stres ileride TSSB şikayetleri ve intihar düşüncesi yaşanacağını; ayrıca TSSB de ileride intihar düşüncesi yaşanacağını önceden haber vermekteydi.

Özetle, kadın itfaiyeciler erkeklere kıyasla Travma Sonrası Stres Bozukluğu ve intihar düşüncesi için daha fazla risk altında olsa bile, bu durumu cinsiyet ve meslekle ilişkilendirmek için yeterince veri bulunamamıştır. Bu yüzden, araştırmacılar, “tarama ve müdahale çabalarında, TSSB ile intihar düşüncesi arasındaki ruh sağlığı risk ilişkilerine odaklanmak daha verimli olabilir” demektedir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*