Kabin memurlarında ALS hastalığı

Stephen Hawking

Toplumun hafızasında Stephen Hawking bir tekerlekli sandalyede hastalığının ortaya çıkardığı duruşla oturan ve evrenin sırları hakkında bilgiler veren bilim insanıdır. Sonuçları yakında yayınlanan bir araştırma Stephen Hawking’i de etkileyen ALS hastalığının kabin memurlarında normalden iki kat fazla ölüme neden olduğunu ortaya çıkardı.

Halk arasında kısaca ALS olarak bilinen Amyotrofik Lateral Skleroz ,hastalığı tanımlayan Jean Martin Charcot’dan dolayı pek çok ülkede Charcot Hastalığı, bazı ülkelerde ise Motor Nöron Hastalığı ya da bu hastalığa yakalanan Amerikalı ünlü beyzbol oyuncusuna ithafen Lou Gehrig Hastalığı olarak adlandırılır.

ALS beyin, beyin sapı ve omurilikte bulunan ve isteyerek yaptığımız hareketleri kontrol eden sinir hücrelerinin yapısının bozulmasıyla ortaya çıkan, ilerleyici ve ölümcül bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkmasında genetik etkenler, enfeksiyonlar, kurşun, cıva ve alüminyum gibi ağır metallerin sorumlu olduğu ileri sürülse de hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sinir sisteminin hangi bölgesindeki sinirlerin hasar gördüğüne bağlı olarak  kol ve bacaklarda katılık ya da güçsüzlük ve kaslarda erime, reflekslerde artma ya da kramplar, kaslarda seyirme, yorulma, konuşma ve yutma güçlüğü, solunum güçlüğü, beslenme bozukluğu gibi şikayetlerin bir karışımı ortaya çıkar. Hastaların %90’ı belirtilerin ilk ortaya çıkmasından sonraki 3-5 yıl içinde ölürler. Ancak %10 kadarı Stephen Hawking gibi 10 yıl ve daha uzun yaşayabilirler.

Çalışma ABD‘nin  İş Sağlığı ve Güvenliği Ulusal Enstitüsü (NİOSH) tarafından yapıldı. Araştırmada 1953-2007 yılları arasında görev yapmış 11.311 eski kabin memuru incelendi. Kabin memurları genel olarak ortalama 6 yıldır kabin memuru olarak çalışan beyaz kadınlardı.

Çalışma uçak kabin havasındaki motor yağından kaynaklı kimyasal atıklara maruziyetin kabin memurlarının sinir hücrelerinde olumsuz etkiler yapabileceği kaygısıyla yapıldı. Araştırmacılar bu kabin memurları arasında sinir hücresi bozulmasıyla ilgili hastalıklardan ölümleri inceledi.

Çalışma sonucunda eski kabin memurlarının ALS hastalığından ölme ihtimallerinin normal nüfusa göre 2 kat fazla olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte, Parkinson ve bunama gibi diğer sinir hücresi bozulması hastalıklarından kaynaklı ölümlerde bir yükseklik yoktu. Kabin memuru olarak çalışma süresiyle ALS yüzünden ölme arasında da bir ilişki tespit edilemedi.

ALS insanlık için zaten henüz bir gizem. Bu çalışma da eski kabin memuru olmayla ALS yüzünden ölme arasındaki ilişkinin nedenini incelemiş değil. Ama şimdi elimizde daha ileri araştırmalar için bir yön levhası var ve bu levha mesleki bir etkiye dikkat çekiyor.

Son Güncelleme Tarihi 15-11-2022, 09:24

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

2 Yorum

  1. Müslüm Bey çok aydınlatıcı bir çalışma. Meslek hastalıklarımız hakkında bilgilendikçe daha sağlıklı bir topluma kavuşacağız. Emeğiniz ve bilgilendirmeleriniz için ellerinize beyninize sağlık

    • Güzel sözleriniz için teşekkür ederim Süleyman bey. Naçizane bir katkım oluyorsa, ne mutlu.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*