Jimnastik salonları kanser ve hormon bozukluğu kaynağı mı?

Jimnastik minderlerinde ya da güvenlik çukurlarında kullanılan poliüretan köpüklerdeki yangın geciktirici kimyasal maddeler jimnastik öğretmenlerine bulaşıyor.

Poliüretan köpük jimnastik salonlarındaki farklı şekil ve boyuttaki minderlerde ya da çukur dolgusu parçalarında yaygın olarak kullanılır. Her yaştan öğrenciler bu malzemelere temas etmesine rağmen, özellikle jimnastik öğretmenleri bu malzemelere temas ederek uzun saatler geçirirler.

Poliüretan köpük, yangınların yayılmasını geciktirmek için, alev geciktirici maddeler içerebilir. 2004 yılında, bu alev geciktirici maddelerden bir tanesi olan Polibromlu Difenil Eter (PBDE) hormon bozucu ve kanser riskini artırıcı etkilerinden dolayı ABD’de yasaklandı. Onların yerini alan alev geciktirici maddelerin de benzer etkileri olduğu iddia edilmesine rağmen henüz bu konuda yeterince araştırma yok.

ABD’de, çalışanların alev geciktirici maddelere maruz kalıp kalmadığıyla ilgili olarak, NİOSH tarafından bir araştırma yapıldı. Bu amaçla, 4 jimnastik salonunda çalışanların bu maddelere maruziyeti incelendi. Araştırma Diana M.Ceballos, Kendra Broadwater, Elena Page, Gerry Croteau ve Mark J. La Guardia tarafından yürütüldü.

Bu amaçla, güvenlik çukurlarında kullanılan köpük bloklar PBDE dahil birçok alev geciktiriciyi içermediği onaylanmış başka köpük bloklarla değiştirildi. Değiştirilme öncesinde, sırasında ve sonrasında maruziyet ölçümleri yapıldı. Bunun için, vardiya öncesi ve sonrasında jimnastik öğretmenlerinin ellerindeki, jimnastik ve ofis alanlarındaki pencere camlarındaki ve eski ve yeni köpük bloklardaki alev geciktiriciler ölçüldü.

Araştırmacıların konuyla ilgili önemli bulguları ve önerileri şöyle:

  • Vardiya sonrasında ciltte ve pencere camlarında alev geciktiriciler anlamlı düzeyde yüksekti. Jimnastik öğretmenleri hem doğrudan temas hem de alev geciktiricilerin toz ve buhar ile havaya karışmasından kaynaklı olarak risk altındadır.
  • Yeni köpük malzemeleri hem yasaklanan hem de önemli bir kaç alev geciktirici maddeyi içermiyor olsa da, kuşkulu bazı alev geciktirici maddeleri içeriyordu. Bu köpüklerden yapılmış malzemeleri kullananların bu kuşkulu maddeleri tanıması  mümkün değil ve bu bir sorundur.
  • Köpüklü jimnastik malzemeleri köpük bozulmaya başladığı an değiştirilmelidir.

(29.10.2018)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.