İzmir’e meslek hastalıkları hastanesi geliyor

Meslek Hastalıkları Kongresi’nde konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İzmir’de meslek hastalıkları hastanesi kurulması konusunda destek vereceğini söyledi.

Etkinliğin ev sahipliğini yapan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, işçi güvenliği ve meslek hastalıkları konusunda üniversitenin yaptığı başarılı çalışmalara dikkat çekerek, bu noktada yeni bir proje başlattıklarını açıkladı. Rektör Hotar, meslek hastalıklarının her açıdan dikkatle ele alınması gerektiğine işaret ederek, “Bu hepimizin ortak bir problemidir. Buradan hareketle biz de bir çalışma başlatarak, değerli Meclis Başkanımıza sunduk. Kendileri de İzmir’de Meslek Hastalıkları Hastanesi’nin kurulması noktasında bize destek vereceklerini söyledi. İnşallah kendilerinin öncülüğünde çalışmaları başlatmış olacağız. Sayın Meclis Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

İnsan sağlığı konusunda Türkiye’nin son yıllarda aldığı mesafeye dikkat çeken Rektör Hotar, “Elde ettiği başarıları hepimiz biliyor ve takdir ediyoruz. İnsan sağlığını etkileyecek hemen her alanda ciddi yatırımlar yapan ülkemiz, birçok konuda dünyaya da örnek olacak hizmetler üretmektedir. Bu düşüncemizin temellerini devletimizin, iş ve işçi güvenliği konularına gösterdiği duyarlılığı; Avrupa Birliği müktesebatına uygun planlamaları ve mevzuatlarla ilgili detaylı çalışmaları oluşturmaktadır” ifadesinde bulundu.

Üniversite olarak meslek hastalıkları konusuna daha farklı yaklaştıklarını açıklayan Rektör Hotar, “Çünkü biz, konunun birçok noktasındaki muhatabız. İster çalışan, ister işveren, isterse kamu otoritesi veya temsilcisi olsun, bir şekilde bizden eğitim, danışmanlık, bilirkişilik, tanı, teşhis veya tedavi hizmeti almak durumunda kalıyor. Dolayısıyla bizim konuya bakışımız çok daha derin ve bilimsel oluyor” diye konuştu. Üniversitenin Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde ‘İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı’ kurulduğunu hatırlatan Rektör Hotar, burada verilen eğitimler sayesinde üniversitenin kamunun bu noktadaki ihtiyaçlarına hızlı şekilde refleks gösterdiğini söyledi.

Bu tür kongrelerin konunun irdelenmesi açısından önem taşıdığını bildiren Rektör Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşçi sağlığı ve işyeri güvenliği konusundaki sorunları, sadece devlete havale etmek sağlıklı bir yaklaşım değildir. Bu konuda sorumluluk bilinciyle hareket etmemiz gerekmektedir. Biz, üniversite olarak, bu konuda da üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Bundan sonra da gerek eğitimle, gerek danışmanlık veya bilirkişilikle birçok noktada destek vermeyi sürdürecek; kamu ya da özel sektör olsun her türlü işbirliğine açık olmaya devam edeceğiz”.

Konuşmaların ardından Rektör Hotar, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a Firuz Aşkın (1924–2011) tarafından yapılan Üsküdar adlı eseri armağan etti.

(Ege Haber)

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*