İtfaiyeci olarak çalışmak “kanser yapıcı” kabul edildi

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), itfaiyeci olarak çalışmayı kanser yapıcı kabul etti.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), itfaiyeci olarak çalışmanın kanser yapıcı etkisini değerlendirdi.

25 uluslararası uzmandan oluşan araştırma grubu Lyon‘da toplandı ve konuyla ilgili bilimsel kaynakları kapsamlı bir biçimde inceledi.

İncelemenin sonucunda itfaiyecilerin mesleki maruziyetleri insanlar için kanser yapıcı (Grup 1) olarak tanımlandı.

Yine inceleme sonucunda itfaiyecilerde mezotelyoma (akciğer zarı kanseri) ve mesane (idrar torbası) kanseri için yeterli kanıt olduğu görüldü. Kolon (kalın bağırsak) kanseri, prostat kanseri, testis (erkek yumurtalık) kanseri, cilt kanseri (melanom) ve Hodgkin olmayan lenfoma için ise sınırlı kanıt bulundu.

İtfaiyeciler yangınlardan kaynaklanan karmaşık bir yanma ürünleri karışımı ile dizel egzozu, asbest, ısı stresi, vardiyalı çalışma, ultraviyole ve diğer radyasyon türleri gibi tehlikelere maruz kalırlar. İtfaiyeciler bu maddelere cilt, soluma ve yutma yoluyla maruz kalırlar.

Bu karışım, IARC tarafından Grup 1 (insanlar için kanserojen), Grup 2A (insanlar için muhtemelen kanser yapıcı) ve Grup 2B (insanlar için kanser yapma şüphesi) olarak sınıflandırılmış birçok maddeyi içerebilir. IARC sınıflandırması, bir madde veya ajanın kansere neden olabileceğine dair kanıtların gücünü gösterir.

Dünyada yaklaşık 15 milyon itfaiye çalışanı var.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.