İtalya’da asbest kaynaklı akciğer zarı kanseri ölümleri zirveye yaklaştı

İtalya’da geçmişte tüketilen asbest miktarı üzerinden yapılan bir çalışma akciğer zarı kanseri ölümlerinin 2021’de zirve yapacağını gösterdi.

Asbest maddesine mesleki ya da işyeri dışı maruziyet nedeniyle ortaya çıkan en ciddi sağlık sorunlarından biri akciğer zarı kanseridir (malign plevral mezotelyoma).

İtalya ve İngiltere‘den sekiz bilim insanı (Enrico Oddone, Jordy Bollon, Consuelo Rubina Nava, Dario Consonni, Alessandro Marinaccio, Corrado Magnani, Antonio Gasparrini, Francesco Barone-Adesi) bu maruziyetin farklı bir yönünü araştırdı.

Onlara göre “kullanılan istatistiksel modeller çoğu zaman tarihsel asbest tüketimini hesaba katmıyor, bu da muhtemelen gelecekteki akciğer zarı kanseri ölüm oranlarına ilişkin daha az doğru tahminlere neden oluyor”du.

Araştırmacılar bunun için 1970-2014 yılları arasındaki erkek akciğer zarı kanseri ölümleri ile o yıllarda İtalya’daki asbest tüketimini (yıllık üretim, ithalat ve ihracat sayılarını kullanarak) karşılaştırdılar.

Çalışma sonucunda asbeste bağlı akciğer zarı kanseri ölümleri en yüksek sayısına 2021 yılında ulaşacak. 2021 için beklenen ölüm sayısı 1122 oldu. Sonrasında ise ölümler kademeli olarak azalacak. Örneğin, 2039 yılında 344 ölüm gerçekleşecek.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgulardan bir tanesi de akciğer zarı kanseri oluşumuna en ilgili katkıyı yapan maruziyetlerin ölümden 20-40 yıl önce meydana geldiğiydi (en fazla katkı 30. yılda).

Araştırmacılar şunları ifade etti: “Sonuçlarımız, İtalyan akciğer zarı kanseri salgınının zirveye yaklaştığını gösteriyor ve akciğer zarı kanserinin zamansal eğilimleri ile asbeste maruziyetten bu yana geçen süre arasındaki ilişkinin tekdüze olmadığının altını çiziyor.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*