İşyerleri SGK denetimlerinde İSG evraklarını ibraz etmezse para cezası kesilmeyecek

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu yayınladığı yazı ile iş sağlığı ve güvenliği denetimini olumsuz etkileyecek bir düzenlemeye imza attı.

İlgili yazıda “Sosyal güvenlik denetmenleri tarafından düzenlenecek raporlarda 6331 sayılı Kanuna göre tutulması zorunlu kayıt ve belgelerin denetime ibraz edilmemesi halinde, 5510 sayılı kanunun 102 nci maddesinin ilk fıkrasının (e) bende kapsamında idari para cezası uygulanması önerilmeyecektir” denildi. Buna göre işveren İSG evraklarını ÇSGB müfettişleri talep ettiğinde ibraz etmezse idari para cezası kesilebilecek, ancak SGK denetimleri sırasında ibraz etmezse kesilmeyecek.

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz ÇSGB İş Başmüfettişi Orhan Kotan şunları ifade etti:

6331 sayılı kanun kendi içinde özgün bir düzenlemedir. Sosyal güvenlik denetmenleri ve sosyal güvenlik müfettişleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri tarafından işverenden istenilen iş sağlığı ve güvenliği konusunda düzenlenmesi zorunlu olan evrakları işverenin ibraz etmesi zorunludur.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının en son böyle bir yazısı, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin ve iş kazalarını önleme politikaları için olumlu bir yazı/düzenleme olmamıştır. Gerekli katkının sağlanması İçin bu konunun yeniden gözden geçirilmesi ve eski düzenin devam etmesini temenni ediyorum.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.