İşyerindeki bazı tozlar eklem romatizması yapıyor

Halk arasında eklem romatizması olarak bilinen romatoid artrit hastalığının nedeni tam olarak bilinmiyor. Yeni bir araştırma işyeri tozlarını işaret ediyor.

Romatoid artrit halk arasında eklem romatizması olarak bilinir. Bu hastalıkta, vücudumuzun bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı hücrelere saldırır ve etkilenen yerlerde iltihap oluşur.

Romatoid artrit asıl olarak eklemlere, özellikle de el, bilek ve diz eklemlerine  saldırsa da; kalp, gözler ve akciğerler gibi başka organ ve dokuları da etkileyebilir. Romatoid artrit nedeni tam olarak bilinmemektedir ve bu yüzden tamamen ortadan kaldıracak bir romatoid artrit tedavisi yoktur.

İsveç‘ten dört bilim insanı (Anna Ilar, Per Gustavsson, Pernilla Wiebert, Lars Alfredsson) işyerindeki tozların romatoit artrite yol açıp açmadığını araştırdı. Bilim insanlarının araştırdığı tozlar odun, tekstil, hayvan, un ve kağıt tozlarıydı.

Araştırma için 1996-2013 yılları arasında İsveç’te yaşamış olan 13.120 romatoid artrit hastası ve bunların mesleki bilgileri incelendi.

Odun tozu, solunabilir odun tozuna (çam, ladin, huş ağacı, diğer yumuşak ve sert ağaçlar, kamış, ağaç kabuğu gibi) mesleki maruziyet olarak tanımlandı.

Hayvan tozu, solunabilir canlı hayvan (inekler, atlar, kediler, köpekler, ren geyikleri gibi) ya da hayvan tüyü (ham yün, vizon kürk, tilki kürkü gibi) tozlarına mesleki maruziyet olarak tanımlandı ve işlenmiş yün tozu, ham pamuk ve deri tozu dahil edilmedi.

Kağıt tozu, solunabilir kağıt ya da kağıt hamuru tozuna (kağıt hamuru, gazete kağıdı, baskı kağıdı, yumuşak kağıtlar, karton gibi) mesleki maruziyet olarak tanımlandı.

Tekstil tozu, kumaşlardaki işlenmiş pamuk, işlenmiş yün ya da diğer işlenmiş doğal malzemelerin solunabilir tozlarına ve diğer tekstil ürünleri ve giysilerin solunabilir tozlarına mesleki maruziyet olarak tanımlandı. Ham pamuk, ham yün ve sentetik tekstil ürünleri dahil edilmedi.

Un tozu, solunabilir un tozuna (buğday, yulaf, arpa, çavdar), süt tozuna, patates tozuna, nişasta tozuna ve balık tozuna mesleki maruziyet olarak tanımlandı.

Araştırma sonucunda, hayvan tozu ve tekstil tozu maruziyetinin romatoid artrit gelişme ihtimalini artırdığı görüldü.

Araştırmacıların konuyla ilgili görüşleri şöyle: “Çalışmamız, hem erkek hem de kadınlar arasında hayvansal toza, kadınlar arasında ise tekstil tozuna maruz kalma ile romatoid artrit gelişimi arasında bir ilişki gözlemledi. Daha önceki araştırmalarda romatoid artrit ile sigara dumanı, silika, asbest ve tekstil tozu maruziyeti arasında bir ilişki gözlemlenmişti. Bizim gözlemlerimizle birlikte, bunlar, romatoit artrit oluşumunun akciğerle ilişkisi fikrini desteklemektedir.

(12.02.2020)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.