İşyeri hekimine iş kazası nedeniyle suç duyurusu

Trabzon Akyazı’daki spor kompleksinde 2014 yılında meydana gelen ve Yusuf Aydın’ın ölümüyle sonuçlanan kazadan doktor ihmali çıktığı iddia edildi. Yargılama sırasında kazaya neden olan şüphelinin işitme kaybı olduğunu tespit eden savcı, suç duyurusunda bulundu.

Akyazı Spor Kompleksi dolgu alanında 26 Eylül 2015 yılında meydana gelen ve bir kişinin hayatını kaybettiği kazada gerekli tedbirleri almadığı için kazayı yapan dozer operatörü Yaşar B. ve çeşitli birim amirleri olan Çetin Ö., Fayim Y., Halit V., İhsan Ş. ve Onur Ç. hakkında taksirle ölüme sebep olma iddiasıyla dava açıldı.

Alkollü olarak olay yerinde bulunduğu belirlene Yusuf Aydın’ın ölümünün ardından başlayan yargılama sırasında kazaya neden olan Yaşar Y.’nin ileri derecede işitme kaybı olduğunu tespit eden hakim, işyeri hekimi Doktor Yusuf Ç. ve yetkili İbrahim N. hakkında suç duyurusu yaptı.

Soruşturma aşamasında ihmalden takipsizlik alan Doktor Yusuf Ç., tam teşekküllü özel hastanenin sağlık raporu verdiği Yaşar Y.’nin ehliyetinin bulunduğu belirterek, olay tarihinde şirkette çalışmadığını söyledi.

Doktorun taksirle ölüme neden olduğunu iddia eden soruşturmacı savcı, hekimin görevinin gerektirdiği hassasiyeti göstermediğini belirterek, Yusuf Ç. hakkında hazırladığı iddianameyi mahkemeye gönderdi. Savcı, iş hekimi Yusuf Ç.’nin 2 yıldan 6 yıla kadar hapsini ve memuriyetten men edilmesini istedi.

Savcı inşaatın mühendisi olduğu belirlen İbrahim N.’nin de aynı suçtan hapsini talep etti. Bu arada olayın ardından Yusuf Aydın’ın eşi Aynur Aydın sorumluların cezalandırılmasını istemişti.

(Enis Yıldırım – Karadeniz’den Günebakış Gazetesi – 17.06.2019)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*