İşveren aşı olmayan işçiden PCR isteyebilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği yazıya göre, aşı olmayan işçiden 6 Eylül 2021’den itibaren PCR testi istenebilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yazısı şöyle:

COVID-19 aşısı tamamlanmamış çalışanların (bilimsel olarak COVID-19 hastalığı sonrası bağışıklık kabul edilen süre içerisinde olanlar hariç) varlığı, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasını güçleştirmekte, diğer çalışanların mevcut sağlık ve güvenlik şartlarını kötüleştirerek çalışma barışını bozmaktadır.

İşverenler, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında çalışanları bilgilendirmekle yükümlüdür.

Bu kapsamda:

  1. COVID-19 aşısı tamamlanmamış işçiler, işyerinde karşılaşabilecekleri söz konusu risk ve tedbirler konusunda ayrıca yazılı olarak bilgilendirilecektir.
  2. Bu bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin COVID-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da ayrıca bilgilendirilecektir.
  3. COVID-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Prof. Dr. Vedat Bilgin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*