İsveç’te intihar riski en yüksek meslekler

Kadınlar ve erkekler için en fazla intihar riski taşıyan meslekler hangileridir? İsveçli bilim insanları üç milyondan fazla çalışanı inceledi.

İsveç‘ten Nuria Matilla Santander, Bianca Blazevska, Vladimir Carli, Gergö Hadlaczky, Anette Linnersjö, Theo Bodin ve Gun Johansson isimli altı bilim insanı intihar-cinsiyet-meslek ilişkisini araştırdı.

Çalışma için 2005-2010 yılları arasında İsveç’te yaşayan ve çalışan 3.318.050 kişinin sağlık kayıtları incelendi.

Çalışmaya dahil edilen kişilerden 2006-2010 yıllarında intihar nedeniyle hayatını kaybedenler tespit edildi. Bunlar mesleklerine ve cinsiyetlerine göre sınıflandırıldı.

Yaşam bilimi sağlık profesyoneli” olarak istihdam edilen kadın çalışanların intihar riskinin arttığı bulundu. Bu meslek grubu içinde riskin en çok artığı meslekler veterinerler, acil servis hemşireleri, bölge hemşireleri (evde bakım hemşireleri) ve çocuk hemşireleridir.

Kişisel ve koruyucu hizmet çalışanları” olarak istihdam edilen erkek çalışanların intihar riskinin arttığı bulundu. Bu meslek grubu içinde riskin en çok arttığı meslekler hemşire yardımcıları, hastane hizmetlileri ve psikiyatrik bakım hizmetlileridir.

Ayrıca “metal, makine ve ilgili ticaret çalışanı” olarak istihdam edilen erkeklerin de intihar riski yüksek bulundu. İlginç bir şekilde, bu meslek grubunda intihar riski daha yüksek olan alt gruplar yapı-metal hazırlayıcıları ve montajcıları yanı sıra ciltçilerdi (mücellit).

Ayrıca, bu çalışmada, üç mesleğin intihar riskinin diğer mesleklere oranla daha düşük olduğu ortaya çıktı. Kadınlar arasında öğretmenler, erkekler arasında yöneticiler ve teknisyenler grubu, diğer mesleklere kıyasla daha düşük intihar riskine sahipti.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.