İşten kaynaklı ruh sağlığı sorunları

dusunen adam_rodinKanada’nın Manitoba eyaletinde travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) meslek hastalığı olarak kabul edildi. 

Manitoba’da 2013 yılında yürürlüğe konulan İşyeri Yaralanma ve Hastalık Önleme Beş Yıllık Planı’na göre İşçi Tazminat Kanunu’nda değişiklik yapıldı. Buna göre travma sonrası stres bozukluğunu (TSSB) meslek hastalığı olarak tanımlayan değişiklik 1 Ocak 2016 yılında yürürlüğe girdi.

Manitoba Başbakanı Greg Selinger konuyla ilgili yaptığı açıklamada “TSSB, etkilediği insanlarda çok fazla acı ve ıstıraba neden olur. Kanada’da ilk olan bu mevzuat, işyerinde, başından travmatik olaylar geçmiş olan tüm çalışanlara iyileşmeleri ve işe geri dönmeleri için ihtiyaç duydukları desteği sunacak. İşbaşında travmatik bir olay başından geçen bir çalışan TSSB tanısı aldığında, İşçi Tazminat Kurulu işçinin durumunun iş nedeniyle oluştuğunu varsayarak destek, tedavi ve tazminata erişimini çok daha kolaylaştıracak” dedi.

Manitoba Kamu ve Genel Çalışanlar Birliği başkanı Michelle GawronskyBu yasayı özel ve önemli yapan şey şudur ki, ne yaptığımıza ya da nerede çalıştığımıza bakmaksızın, işte ruh sağlımızı etkileyen şeyler meydana geldiğinde, daha iyi olmamıza yardımcı olacak araçlar ve destekler uygun bir hızla hazır olacaktır.” dedi.

Travma sonrası stres bozukluğu savaş, işkence, saldırı, afetler ve felaketler, ciddi trafik kazaları, yaşamı tehdit edici bir hastalık gibi durumlarla karşı karşıya kalma ya da kalanlara tanık olma durumunda ortaya çıkan bir ruh sağlığı sorunudur. Genellikle kişi olayı tekrar tekrar yaşar ve olayı hatırlatan uyaranlardan kaçınmaya çalışır. Aşırı gergin ve uyarılmıştır. İtfaiyeci, paramedik, hemşire gibi olağan dışı olay yeri ya da sağlık durumlarına tanık olan meslekler TSSB için özellikle risk altındadır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.