İşitme güçlüğü ve kulak çınlaması hangi mesleklerde fazla

ABD’de yapılan bir araştırmada mesleki gürültüye maruz kalan ve kalmayan çalışanlar arasında işitme güçlüğü ve kulak çınlaması yaygınlığı karşılaştırıldı.

Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH) tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Amerikan Endüstriyel Tıp Dergisi’nde yayınlandı.

Araştırma ABD çalışma yaşamında kulak çınlaması (tinnitus) yaygınlık tahminlerini içeren ilk araştırma olma özelliğini taşıyor.

Araştırmanın temel bulguları şöyle:

  • İş hayatlarının herhangi bir bölümünde mesleklerinden dolayı gürültüye maruz kalmış çalışanların işitme güçlüğü ya da kulak çınlaması geçirme riski hiç gürültüye maruz kalmamış çalışanlardan 3 kat fazlaydı. Aynı anda hem işitme güçlüğü hem de kulak çınlaması sorununa sahip olma ise gürültüye maruz kalan çalışanlarda yaklaşık 4,5 kat fazlaydı. Diğer bir deyişle, gürültü çalışanların işitme güçlüğü ya da kulak çınlaması sorununa yakalanma ihtimalini 3 kat, işitme güçlüğüyle birlikte kulak çınlaması sorununa yakalanma ihtimalini ise 4,5 kat artırmaktaydı.
  • İşitme güçlüğü, kulak çınlaması ve bu ikisinin birlikte görülme riski Tarım, Ormancılık, Balıkçılık ve Avcılık sektörlerinde belirgin biçimde yüksekti.
  • Kulak çınlaması ve kulak çınlaması ile işitme güçlüğünün birlikteliği İmalat sanayindeki işçilerde belirgin biçimde daha yüksekti.
  • Yalnızca işitme güçlüğü için Yaşam, Fiziksel ve Sosyal Bilim meslekleri ve Kişisel Bakım ve Hizmet meslekleri belirgin ölçüde daha yüksek risk taşıyordu.
  • Yalnızca kulak çınlaması için Mimarlık ve Mühendislik meslekleri tinnitus için belirgin ölçüde yüksek riske sahipti.
  • Satış ve İlgili meslekler işitme güçlüğü, kulak çınlaması ve bunların birlikteliği için daha düşük risk taşıyordu.

(16.01.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

1 Yorum

  1. Adli tıp meslekte kazanma gücü kaybında “tinnitus”a oran veriyor mu?

Yorumlara kapatıldı.