İş sağlığı ve güvenliğinde bir dergi

Ülkemizde 2008 yılından beri basılı ortamda varlığını sürdürmeye çalışan bir iş sağlığı ve güvenliği dergisi var…

2008.

Yani, 9 yıl önce.

Yani, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu‘nun çıkmasından 4 yıl önce.

Gerçi, o yıllarda iş sağlığı ve güvenliği, Avrupa Birliği uyum sürecinden de kaynaklı olarak, daha çok konuşulur hale gelmeye başlamıştı.

Ancak, böyle bir derginin ihtiyaç haline geleceğini önceden görüp harekete geçmek açısından, öngörülü, yerinde ve şık bir girişim olarak yayın hayatına başladı.

Mitos Boyut’un sahibi T. Yılmaz Öğüt‘ün bir gazete söyleşisi aklıma geldi. Ne demişti Öğüt:

650 başlık var ama ancak 50 bin kitap satıyoruz… İşin aslı şu, tiyatrocular kitap okumuyor. Bizim yayınlarımız artık daha çok öğrencilere dönük, çünkü onlar okuyor. Başta böyle planlamamıştık… Ben 80 yaşındayım. Burada iki kişiyiz biz, her şeyi ben yapıyorum. Ben de istemez miyim yanımda bir sekreter olsun, yükü üzerimden alsın. Ama yok yani! Kurtaramıyoruz. Kiralar, maaşlar, sigortalar, vergiler… Anca denk geliyor.” (T24; 07.04.2016)

İş sağlığı ve güvenliğinde de durum hiç farklı değil.

İSGciler de ne kitap, ne dergi, hatta internet ortamındaki gündelik yayınları, forum başlıklarını bile ne okuyor ne de tartışıyorlar.

9 yıl önce de durum daha farklı değildi.

Üstelik, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili kalem oynatan kişi sayısı da her zaman o kadar az oldu ki, özgün ya da derli toplu bir içerik bulabilmek samanlıkta iğne aramaya benziyor.

Böyle bir bilim ve kültür ortamında bir iş sağlığı ve güvenliği dergisi çıkarmaya girişmek, satmayacak bir girişime emek harcamak demektir.

Öyle böyle bir emek değildir bu!

İşin içine biraz bile girmiş olanlar bilir; tam bir cehennem azabıdır.

Gerçi, dergi bir şirketler grubunun yayınıdır, ama bu, ortada önemli bir emeğe ve paraya ihtiyaç olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Nitekim, başlangıçta yılda 4 kez çıkan dergi zaman içinde yılda ancak bir kez çıkar duruma gelmiştir.

Yolculuklarda duraklama ve hatta gerilemeler olabilir, ama bu sizin doğru bir yolda ilerlemeye çalıştığınız gerçeğini değiştirmez.

Ülkemizde, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili nitelikli bir içerik aramaya kalktığınızda göz atmanız gereken yayınlardan birisi de, sözünü ettiğim İşte Sağlık Dergisi‘dir.

Son sayısında benim de bir yazımı (Raynaud Fenomeni) yayınlama nezaketini gösteren derginin ülkemizin iş sağlığı ve güvenliği yazınına daha çok uzun yıllar katkı sunmaya devam edeceğine inanıyor ve projede ısrar etmeyi sürdüren Çankaya Şirketler Grubu‘nu kutluyorum.

(15.05.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

1 Yorum

  1. İSG’ye katkıda bulunan herkesi kutluyorum. Özellikle Çankaya Şirketler Grubunu ısrarla bıkmadan yayın sürecine katkıda bulunduğu için tebriklerimi iletiyorum.

Yorumlara kapatıldı.