İş kazası yapmanızın nedeni DEHB mi?

Ülkemizde ilk kez yapılan bir araştırma ile DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) olan kişilerin iş kazası geçirme olasılığının yüksek olduğu gösterildi.

 • Toplantı saatlerini karıştırıyor, istenen bir belge yerine başka bir belge gönderiyor musunuz?
 • Alışveriş ya da yemek yapmanız gerekirken dikkatiniz başka bir işe kaydığı için araya başka iş alıyor ve alışverişi erteliyor, yemeği yakıyor musunuz?
 • Karşınızdaki insanla göz teması kurmakta zorlanıyor musunuz?
 • Aynı anda birkaç işle uğraşmaktan keyif alıyor musunuz?
 • Kurallarla aranız pek yok mu?
 • Sorumlu olduğunuz işleri ve görevleri yerine getirmek için plan ve hesap yapmakta zorlanıyor, bu işler için gerekli şeyleri kaybediyor musunuz?
 • Dikkatiniz dışarıdan gelen bir uyaranla kolayca dağılıyor mu?
 • Gündelik işlerde unutkan mısınız? Unutmamak için not aldığınız kâğıdı nereye koyduğunu bile unuttuğunuz oluyor mu?
 • Çevrenizdekiler çok konuştuğunuzdan şikâyetçi mi?
 • Eliniz ayağınız kıpır kıpır mı, yerinizde durmakta zorlanıyor, örneğin bir toplantıda ayağa kalkıveriyor musunuz?
 • Herhangi bir şey için sırada beklemekte zorlanıyor musunuz?
 • Karşınızdakinin sözünü kesiyor, sorusu tamamlanmadan cevabı yapıştırıyor musunuz?

Eğer evde ve işte yukarıdaki sorunların çoğunu yaşıyorsanız bir psikiyatri uzmanına görünmenizde fayda var. Çünkü kısaca DEHB denilen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu bu şikâyetlerle kendini belli edebiliyor.

Dikkat ettiyseniz, yukarıda sayılan durumlar işyerinde sorun yaşamanıza, daha da önemlisi iş kazası geçirmenize neden olabilir. Sonuçları yakında yayınlanan bir çalışma tam da bu konunun üzerine eğiliyor.

Dr. Sadık Oğuz Doğanlı tarafından yapılan çalışmada acil servise iş kazası nedeniyle başvuran hastalarda DEHB varlığı incelendi. Merak edilen şey şuydu: “DEHB olan kişiler normal kişilerden daha fazla mı iş kazası geçirir?” Çalışma, bu konuyu inceleyen ilk araştırma özelliğini de taşıyor.

01.01.2014–01.06.2015 tarihleri arasında, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisi‟ne iş kazası olarak başvuran hastalar yetişkin tip DEHB olma ihtimali yüksek mi değil mi diye değerlendirildi. Tüm tıbbi ve idari işlemleri tamamlanıp taburcu olma aşamasına gelen hastalardan onay verenlere bazı testler uygulandı. Acile iş kazası ile başvuran 140 hasta ile iş kazası dışındaki nedenlerle başvuran 140 başka hasta karşılaştırıldı.

Araştırma sonucunda DEHB’si olan işçilerin iş kazası geçirme olasılığı DEHB’si olmayanlara göre yaklaşık 7 kat yüksek çıktı. Ayrıca, ilk defa iş kazası geçirenlerle birden fazla iş kazası geçiren işçiler incelendiğinde birden fazla iş kazası geçirenlerde DEHB’ye daha fazla rastlandı.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) her 10 çocuktan birinde görülen önemli bir sinirsel ve ruhsal sorundur. Hastaların yaklaşık yarısında şikâyetler gençlik ve yetişkinlik döneminde de sürmektedir.

DEHB’nin en temel özelliği dikkatin çok kısa sürede ve dışarıdan gelen herhangi bir uyarıyla kolayca dağılması ve tüm çabalara rağmen dikkatin dağılmasına engel olunamamasıdır. Bu durum önemli bir kaza nedenidir.

Bu sorun zincirleme olarak başka sorunlara neden olmakta ve kişinin yaşamını derinden etkilemektedir.

DEHB’li çocuklar eğitimlerinde, okulda ve aile içinde ciddi sorunlar yaşarlar. Gençlikte, önemli bir kısmı liseyi bitiremez ve üniversitedeki başarıları da düşüktür. Yetişkinlikte ise diğer insanlardan daha fazla işsiz kalırlar, daha kötü işlerde ve daha düşük ücretlerle çalışırlar, daha fazla işten çıkarılırlar. Tahmin edileceği gibi, DEHB yüzünden ortaya çıkan bu sorunların kendisi de kaza geçirme olasılığını artırabilir.

Sonuç olarak, tedavisi olan bir hastalık olan DEHB iş kazası geçirme ihtimalini önemli oranda arttırmaktadır ve bu konuda yapılacak başka çalışmalar konunun ciddiyetini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*