Her ilkyardımcı OED kullanmayı bilecek

OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) denilen ve kalbe otomatik olarak elektroşok uygulayan cihazı kullanmayı öğrenmek ilkyardım yapan herkes için zorunlu oldu.

Bazı acil kalp sorunlarında kalbe elektroşok vermek hayati önemdedir. Bu şoku uygulayan cihazlara eksternal defibrilatör denir.

Hekimler otomatik olmayan (manuel) eksternal defibrilatör kullanırlar. Yani, hastanın kalp ritmini kendileri değerlendirir ve şok ihtiyacı varsa düğmeye basarak uygularlar.

Hekim dışı kişiler (ambulans personeli, ilkyardımcılar vb.) için ise  otomatik eksternal defibrilatörler (OED) üretilmiştir. OED hastanın ritmini algılar ve bu ritim önceden cihazın hafızasına yüklenmiş şok gerektiren ritmlerden birisiyse ritmi tanır. Tam otomatik eksternal defibrilatörler şoku da otomatik verirken, yarı otamatik eksternal defibrilatörler şok verilmesini başlatacak düğmeye basması için ilkyardımcıyı ses ve/veya görüntülü olarak uyarırlar.

Sağladığı hayati destek ve kullanım kolaylığı nedeniyle, OED kullanımı ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün artmaktadır. Bu durum, OED kullanmasını bilen kişi ihtiyacını da arttırmaktadır.

Bugüne kadar OED kullanma yetkisi almak için, ilkyardımcı olmak ve yetkili bir ilkyardım kurumundan 2 saatlik OED eğitimi almak ve sonrasında konuyla ilgili sınavdan geçmek gerekiyordu. 27 Ağustos 2020 tarihinde İlkyardım Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile OED eğitimi ilkyardımcı eğitiminin içerisine katıldı.

Yani, bundan böyle OED eğitimleri isteğe bağlı olmayacak, her ilkyardımcı OED eğitimi almak zorunda olacak.

Halen ilkyardımcı olan kişiler ise, OED eğitimi vermeye yetkili bir ilkyardım eğitimi kurumundan 1 yıl içinde OED eğitim alıp sınavından geçerlerse, ilkyardımcı belgeleri güncellenerek geçerli sayılacak.

(28.08.2020)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*