Hepatit C

Hepatit C nedir?

Hepatit C hastalığı (enfeksiyonu) hepatit C virüsünün (HCV) neden olduğu bir karaciğer iltihabıdır.

Hepatit C nasıl bulaşır?

Hepatit C virüsü genellikle bir kişinin kanı hepatit C virüsü taşıyan kişinin kanına temas ettiğinde bulaşır. Piercing, dövme ya da akupunktur için steril olmayan iğnelerin kullanılması durumunda; sağlık uygulamalarında enfeksiyonlardan korunma önlemleri yeterli olmadığında; hepatit C taşıyan birinin diş fırçası, şeker ölçüm cihazı, tırnak makası, makas ya da jileti paylaşıldığında kan yoluyla bulaşma gerçekleşebilir.

Hepatit C cinsel yolla bulaşabilir..

Hepatit C taşıyan bir anne doğumda virüsü çocuğuna geçirebilir. Ancak, emzirmenin hepatit C’yi bulaştırdığına dair bir kanıt yoktur.

Hepatit C virüsünün gündelik temas yoluyla yayıldığına dair bir kanıt yoktur. Hapşırma, öksürme, öpüşme ve sarılma hepatit C için risk oluşturmaz. Ayrıca hepatit C virüsünün yiyecek veya su yoluyla bulaştığına dair bir kanıt yoktur.

Sivrisinek ya da böcek ısırıklarından hepatit C bulaştığı gösterilmemiştir.

Hepatit C belirtileri nelerdir?

Kendisine hepatit C bulaşan birisinde hemen belirtiler ortaya çıkmaz. Hepatit C virüsüne ilk temas ile akut (yeni) hepatit C hastalığının başlangıcı arasında bir kaç haftadan bir kaç aya kadar değişen bir süre geçer. Ancak, bu süre geçse bile, virüsü alan kişilerin yaklaşık yarısında hiç belirti ortaya çıkmaz. Bu da, bir çok insanın farkında olmadan hastalığı kaptığını gösterir. Ortaya çıkan belirtiler ateş, bulantı ve kusma, karın ağrısı, iştahsızlık, yorgunluk, eklem ağrısı, koyu renkli idrar, soluk renkli dışkı ve sarılık (cilt ve gözlerde sararma) olabilir. Belirtiler bir kaç haftadan bir kaç aya kadar sürebilir. Akut hepatit C hastalarının yaklaşık yarısı herhangi bir tedavi görmeden virüsü vücudundan temizler, yaklaşık yarısı ise kronik (uzun süreli) hepatit C enfeksiyonuna dönüşür. Kronik hastalıkta kolayca kanama ya da morarma, karında ya da bacaklarda şişlik, ciltte örümcek benzeri kan damarları, kaşıntı, bulantı ve halsizlik gibi belirtiler olabilir. Her 4 kronik hepatit C hastasından 1 tanesi kendiliğinden iyileşir. Kalanlar, tedavi edilmezse siroz ve karaciğer kanseri gibi ölüme varabilen ciddi sağlık sorunları yaşarlar.

Hepatit C testi nedir, nasıl yapılır?

Hepatit C’li birini teşhis etmek için anti-HCV testi ve HCV RNA testi kullanılmaktadır. Testler kişinin kanından bakılır ve özetle şöyle kullanılır. Virüsle hiç karşılaşılmamışsa anti-HCV testi negatif, karşılaşılmışsa pozitif olacaktır. Anti-HCV testi pozitif çıkarsa, iyileşerek ya da virüsü yenerek virüs vücuttan temizlendi mi, yoksa şu an kanda virüs var mı, öğrenmek için HCV RNA testi yapılır. Bu test de pozitif çıkarsa, kişi şu an hepatit c virüsünü taşıyor ve başkalarına da bulaştırabilir demektir.

Hepatit C aşısı var mı?

Henüz hepatit C’yi önleyecek bir aşı yoktur.

Hepatit C tedavisi var mı?

Hepatit C’nin tedavisi vardır. Hastalık, gerektiğinde, hepatit C virüsü üzerinde etkili olarak (antiviral) virüsün çoğalmasını durduran ilaçlarla tedavi edilir. Tedavi ile hastaların çok büyük bir kısmı iyileşmektedir.

Hepatit C en çok hangi meslek ve sektörlerde görülür?

Çalışan kanının insan kanına temas etme ihtimali ne kadar yüksekse o meslek hepatit C için o kadar yüksek risk altındadır. Bu yüzden, başta delici ve kesici yaralanmaların sık görüldüğü alanlarda görev alanlar olmak üzere tüm sağlık çalışanları (tıp doktorudiş hekimilaboratuvar teknisyeni, hemşire vb..), huzurevlerinde çalışanlar, zeka ve gelişme geriliği olan kişilere bakım sağlayan çalışanlar, piercing ve dövme gibi işlemleri uygulayanlar, berberler, polisler ve hapishane çalışanları gibi meslekler yüksek riskli gruplar arasında sayılabilir.

Hepatit C meslek hastalığı mı?

Çalışan, hepatit C hastalığının kaynağının mesleki faaliyeti nedeniyle olduğunu düşünüyorsa, hepatit C hastalığının ortaya çıkması ile işten ayrıldığı tarih arasında 6 aydan daha uzun süre geçmeden meslek hastalığı başvurusunda bulunabilir. Hepatit C ile yaptığı iş arasındaki ilişki kanıtlandığında meslek hastalığı kabul edilecektir.

Hepatit C çalışmaya ya da işe girmeye engel mi?

İnsanlar hepatit C virüsü taşıdıkları için çalışma ortamından dışlanmamalıdır. Hepatit C taşıyan kişilerin çalıştırılmamasına dayanak oluşturacak yasal bir engel yoktur. Ancak önyargılar ve korkular nedeniyle hepatit C taşıyan kişilerin istihdam edilmesinde sorunlar yaşanabilmektedir. Gerekli önlemler alınarak, bu kişiler her türlü işkolunda çalışabilir. Ayrıca, kan teması olmadığında, insanların gıda ile uğraşanlardan, öğretmenlerden veya diğer hizmet sağlayıcılardan hepatit C kapabileceğine dair bir kanıt da yoktur. Bununla birlikte, işyerinde karaciğer hasarına neden olabilecek maddelere maruziyet riski söz konusu ise, hepatit C’li çalışanların maruziyetten korunması ve klinik takibi konularına özen gösterilmelidir.

İyileşen kişiler yeniden hepatit C olabilir mi?

Evet. İster vücut virüsü kendisi temizlemiş ister tedavi ile temizlenmiş olsun, yeniden hepatit C virüsünü alarak hasta olabilirsiniz. Bu yüzden, hepatit C için riskli işlerde çalışanlar başta olmak üzere, bulaşma riskinin olduğu her durumda, korunma önlemleri gevşetilmemeli ve düzenli test yaptırılmalıdır.

Anket

Enflasyon ve döviz kuru artışından sonra işyerinizde dağıtılan KKD'lerin kalitesi düşürüldü veya sayısı ya da verilme sıklığı azaltıldı mı?

  • Hayır (52%, 95 Oylar)
  • Evet (48%, 87 Oylar)

Toplam oy veren: 182

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*