Hemşireler AİDS’li ve Hepatit C’li hastalara bakmaya istekli mi

HİV

Tayland’da yapılan bir akademik çalışma hemşirelerin HİV (AİDS) ve HCV (hepatit C virüsü) taşıyan hastalara bakım yaparken istekli olup olmadığını araştırdı.

Ciddi bulaşıcı hastalığı olan hastalara tıbbi bakım yapılırken sağlık personelinin gönülsüz olduğu ve mecbur kalmadıkça bu hastalara temas etmediği bu tür hastaların şikayetidir.

Bir çeşit damgalama ve ayrımcılık olan bu tutumla ilgili olarak ise sağlık personelleri bu tür ciddi enfeksiyonların kendilerine bulaşmasını önleyecek yeterli hastane önlemlerinin olmadığından ya da ciddiyetle uygulanmadığından yakınırlar.

Tayland‘da yapılan bir akademik çalışma hemşirelerin HİV (AİDS) ve HCV (hepatit C virüsü) taşıyan hastalara bakım yaparken istekli olup olmadığını araştırdı.

Bangkok‘taki büyük bir hastanedeki hemşirelere bu konuda bir anket uygulandı. Hastanede çalışan 626 hemşireden 546’sı bu çalışmaya gönüllü olarak katıldı.

Araştırma sonucunda her 10 Taylandlı hemşireden 4 tanesi HİV ya da HCV taşıyan hastalar bakım yaparken gönülsüz olduğunu ifade etti ki, bu oldukça yüksek bir oran.

Öte yandan, her 10 hemşireden yalnızca 1 tanesi daha önce HİV ya da HCV taşıyan bir hasta ile çalıştığını söylemiştir. Bu da hemşirelerin istekli olup olmamasının nedenlerinden birinin bu tür hastalara yönelik olumsuz fikirlerle de ilgili olduğunu göstermektedir.

(27.06.2018)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*