Hastanelerde EMA tehlikesi

Bir tıp fakültesi hastanesinde yapılan araştırma tıbbi teknolojik cihazlardan yayılan elektromanyetik alan (EMA) nedeniyle çalışanlarda ortaya çıkan sağlık sorunlarını inceledi.

Elektrik ile çalışan tüm cihazlar çalışırken elektromanyetik alan (EMA) oluştururlar. İnsanların maruz kaldığı EMA’nın büyüklüğü cihazın gücü, insanların cihaza ne kadar yakın olduğu, ne kadar uzun süre cihaza maruz kaldığı gibi bir takım faktörlere bağlıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre toplum için en önemli EMA kaynakları radar ve navigatör gibi yön bulma cihazları, metal dedektörü gibi güvenlik sistemleri, elektrikli tren ve raylar, yüksek gerilim hattı ve elektrik ana dağıtım kablosu, televizyon ve radyo yayınları, mobil telefon baz istasyonlarıdır.

Evlerdeki EMA kaynakları floresan lamba, televizyon, saç kurutma makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi, elektrikli battaniye, traş makinesi gibi elektrikli cihazlardır.

İşyerinde maruz kalınan EMA ise yapılan işe göre değişmektedir. Ofis çalışanları bilgisayar ve fotokopi makinesi gibi cihazlardan kaynaklı evden daha fazla EMA’ya maruz kalırken elektrik hattı döşeyenler, demiryolu çalışanları, jeneratörlerde çalışanlar, kaynak yapan işçiler ofisten ve pek çok diğer işten daha fazla EMA’ya maruz kalmaktadır.

Elektromanyetik alanın yol açtığı bildirilen en ciddi sağlık sorunu kanser, özellikle lösemi ve beyin kanseridir. Bunun yanında, elektromanyetik alana maruz kalmakla ilgili olan genel ya da daha az ciddi sorunlar da vardır.

2017 yılında yayınlanan bir çalışma elektromanyetik alana maruz kalan hastane çalışanlarındaki sağlık sorunlarını inceliyor.

Çalışma Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan (Gazi Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı), İnş. Müh. Volkan Erkan (Gazi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İş Sağlığı ve Güvenliği Anabilim Dalı), Prof. Dr. Meltem Çöl (Ankara Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Anabilim Dalı) tarafından yapıldı.

Çalışma ile, bir tıp fakültesi hastanesinde tıbbi teknolojik cihazların yarattığı EMA ölçüldü ve bu cihazlarla çalışan ve çalışmayan kişilerdeki sağlık etkileri karşılaştırıldı.

Çalışmanın dikkat çekici sonuçları şöyle:

Tıbbi cihazların 1-2 cm yakınında ölçülen EMA değeri ABD’de önerilen güvenlik sınırının hemen üzerindedir. Ancak bu güvenlik sınırı kesin ve kanıtlanmış bir sınır değil, bir öneridir.

Hastanede en yüksek EMA değerleri anjiografi, patoloji, radyoloji ve merkez laborutavarında; en düşük EMA değerleri ise genel cerrahi ve adli tıp bölümlerinde ölçülmüştür.

EMA yayan cihazlarla çalışanlarda baş ağrısı, bulanık görme, çarpıntı, gözde batma, gözde kaşıntı, gözde sulanma, işitme azlığı, halsizlik, yorgunluk şikayetleri bu cihazlarla çalışmayanlara kıyasla belirgin olarak daha fazla görülmektedir.

EMA yayan cihazlarla çalışanlarda alerjik hastalık daha fazla görülmektedir.

Ancak, araştırmacılar, çalışmada sorgulanan tüm hastalık ve şikayetlerin değil de bazılarının EMA ile ilişkili bulunmasının nedeninin EMA’nın etki mekanizmasıyla ilgili olabileceğini ve bu konuyu aydınlatmak için daha fazla araştırma yapmak gerektiğini söylüyor.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorum

  1. Bilgisayar kullanımı zamanla EMA ekran ilişkisi zararları açık delil yok dense de maalesef zararı anlaşılmıştır.Beyinde yorgunluk ve ekrana ilgi düşüyor,evet beyin zamanla TV bile seyredemeyecek duruma giriyor.Bu anlam evde kullanılan PC ile ilgili anlaşılmıştır.Emin olun uzun süre çok telefonla konuşan telefon ile konuşamaz oluyor.Çünkü beyin çıldırıyor…Dinlenmek ölçü ayarlamak faydalıdır…ORHAN KIYAK…01.09.2017

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*