Hangi vardiya tipi uyku sağlığı için daha iyi?

Güney Koreli itfaiyeciler ile yürütülen bilimsel bir çalışma hangi vardiyalı çalışma tipinin uyku kalitesi için daha iyi olduğunu araştırdı.

Uyku vücudun kendini yenileyip iyileştirmesi için gereklidir. Yetersiz uyku yüksek tansiyon (hipertansiyon), şeker hastalığı (diyabet), ruhsal bozukluklar, kanser ve ölüm gibi birçok sağlık sorununa neden olur. Vardiyalı çalışma, iş stresi, gürültü, çalışma ortamındaki yüksek ve düşük sıcaklık uyku bozukluğu yapan mesleki etkenler arasındadır.

Vardiyalı çalışma tek bir tip değildir. Vardiyalar arasındaki döngüler (rotasyonlar) bir işyerinde 2-3 günde bir yapılabilirken, başka bir işyerinde 3-4 haftada bir yapılabilir. Ancak vardiyalı çalışma tipi de işçilerin uyku sorunlarıyla ilgilidir.

İtfaiyeciler vardiyalı çalışan bir meslektir ve bir çok bilimsel araştırma itfaiyeci mesleğini yapanlarda uyku ile ilgili anormallikler bildirmiştir.

Güney Kore‘den 5 bilim insanı (Hyun-Jeong Oh, Chang Sun Sim, Tae-Won Jang, Yeon Soon Ahn, Kyoung Sook Jeong) itfaiyecilerin uyku kalitesi için hangi vardiyalı çalışma tipinin daha uygun olduğunu tespit etmek için bir çalışma yürüttü.

Çalışmaya 568 itfaiyeci dahil edildi. Çalışma koşullarını, vardiya tipini ve uyku sorunlarının düzeyini öğrenmek için itfaiyecilerden anket yoluyla bilimsel veriler toplandı.

Çalışmaya 3 günlük, 6 günlük, 9 günlük ve 21 günlük döngüler olmak üzere 4 vardiya tipi dahil edildi. Gündüz mesaisi 09:00-18:00 arası, gece mesaisi ise 18:00-09:00 arasıydı.

3 günlük döngü 24 saat çalışma ve 2 gün istirahat şeklindeydi. 6 günlük döngü 2 gün gündüz çalışması, 2 gün gece çalışması ve 2 gün istirahat şeklindeydi. 9 günlük döngü 3 gün gündüz çalışması ve ardından 3 kez ‘1 gün gece çalışması ve 1 gün istirahat’ şeklindeydi. 21 günlük döngü 5 gün gündüz çalışması, 2 gün istirahat, 1 gün gece, 1 gün istirahat, 1 gün gece, 1 gün istirahat, 1 gün gece, 1 gün istirahat, 24 saat çalışma, 1 gün istirahat, 1 gün gece, 1 gün istirahat, 1 gün gece, 1 gün istirahat, 24 saat çalışma, 1 gün istirahat şeklindeydi.

Araştırma sonucunda 3 günlük döngü dışındaki tüm vardiya tipleri düşük uyku kalitesi ile anlamlı düzeyde ilişkili bulundu.

Araştırmacılar çalışma sonucunu şöyle özetledi:

“Çalışmamız, kötü uyku kalitesinin itfaiyecilerde oldukça yaygın olduğunu ve vardiyalı çalışmayla ilişkili olduğunu gösterdi. Özellikle 6, 9 ve 21 günlük döngülerin gündüz çalışmasına kıyasla düşük uyku kalitesine sahip olduğunu bulduk. Bu nedenle uyku kalitesi vardiyalı çalışmanın tipine göre farklılık gösterebilir. Uyku kalitesi açısından, bu çalışma, 3 günlük döngünün itfaiyeciler için daha iyi bir vardiyalı çalışma şekli olabileceğini düşündürmektedir.”

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.