Halluks Valgus

Halluks Valgus (resim: Prof. Dr. Bülent Aksoy sitesi)

.

Halluks Valgus nedir?

Latince “halluks” “ayak başparmağı”, “valgus” ise “orta hattan uzaklaşan” anlamındadır. Halluks Valgus ayak başparmağının orta hattan uzaklaşması, yani ayak ikinci parmağına doğru yönelmesiyle oluşan bozukluktur.

Halluks Valgus’a neden “bunyon” da denmektedir?

Halluks Valgus’da ayak başparmağının açılandığı eklemde bir şişlik ve kızarıklık oluşur. Bunyon, Latince “şalgam” demektir ve eski zamanlardan beri verilen bu isim halen kullanılmaktadır. Ancak, bunyon ifadesi Halluks Valgus’taki değişikliklerin tamamını kapsamamaktadır.

Halluks Valgus neden olur?

Ayak başparmağının ikinci parmaktan uzun olması, ayak tarak kemiklerinin uzunluğu ya da kısalığı, eklemlerde sorunlara yol açan bazı hastalıklar, ayak içi kas ya diğer dokulardaki sorunların Halluks Valgus’a neden olabilmektedir. Ancak Halluks Valgus’un en önemli nedeni ayakkabı kullanımıdır.

Ayakkabının Halluks Valgus oluşumuna etkisi nedir?

Ayakkabı kullanımının Halluks Valgus oluşumuna etkisi iki yönlüdür.

Birincisi, Halluks Valgus, ayakkabı kullanmayan toplumlarda neredeyse hiç görülmezken, ayakkabı giyen toplumların üçte birinde çeşitli derecerelerde Halluks Valgus sorunları görülür. Örneğin, Japonya’da yüzyıllardır Geta adı verilen geniş terlikler giyilirken 1979 yılına kadar Halluks Valgus ile ilgili tıbbi bir yayın yapılmamıştır. Fabrikasyon ayakkabı giyilmeye başlanmasıyla birlikte ise bu yayınlar ciddi şekilde artmıştır. İkincisi ise, kadınların yüksek topuklu ayakkabı giymesinin Halluk Valgus’a neden olmasıdır.

Dar fabrikasyon ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırarak, yüksek topuklu ayakkabılar ise hem ayak parmaklarını sıkıştırarak hem de ayak parmaklarına binen yükü arttırarak, ayağın yapısını ve işlevini bozmaktadır.

Halluks Valgus meslek hastalığı mıdır?

Normalde iş ayakkabıları güvenlik odaklıdır. Özel iş ayakkabılarına ihtiyaç olmadığı durumlarda çalışanlar, yaptıkları işe bağlı olarak, en fazla rahat edecekleri ayakkabıları tercih etme eğilimindedirler. Ancak, bazı işlerde işverenler kadın çalışanlarından özellikle yüksek topuklu ayakkabı giymelerini isteyebilmektedir. Bu durumda Halluks Valgus oluşumu hem ortaya çıkabilecek hem de hızlanabilecektir. Bu durumda bir meslek hastalığından söz edilebilir.

Halluks Valgus belirtileri nelerdir?

Hastaların çok önemli bir kısmında temel şikayet ayak başparmağının açılandığı eklemdeki şişlik ve ağrıdır. Başparmağın dışarıya, yani ikinci parmağa doğru açılanması ilerledikçe, başparmak ikinci parmağın altına girebilir, ya da üstüne çıkabilir. Başparmağın ikinci parmağın altına ya da üstüne kaymasına göre, bu iki parmağın altında ya da üstünde deri kalınlaşmaları ve nasırlar görülebilir.

Halluks Valgus tedavisi nedir?

Hastalığın çoğu durumunda uygun ayakkabı hastalığın ilerlemesini durdurmakta ve şikayetleri geçirmektedir. Burun bölgesi geniş, tabanı yumuşak ve yumuşak derili bir ayakkabı şikayetleri önemli ölçüde azaltacaktır. Eğer ayakkabı kullanımı ya da atel gibi bir takım önlemler ağrıyı rahatlatmıyorsa cerrahi müdahale ihtiyacı bir hekim tarafından değerlendirilir. Estetik görünüm cerrahi müdahale gerekçesi değildir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*