Haftada 4 gün çalışmak daha sağlıklı, daha verimli

İngiltere’nin Autonomy isimli araştırma merkezi, yaklaşık 50.000 şirketle yaptığı, daha az gün çalışmayla ilgili araştırmasının sonuçlarını duyurdu.

İngiltere’nin Autonomy isimli araştırma merkezi, dikkatle tasarlanmış dört günlük bir çalışma haftasının İngiltere’de hemen uygulamaya konabileceğini ve 50’den fazla çalışanı olan birçok şirket için uygun maliyetli olacağını söyledi. Ücret kaybı olmadan daha az gün çalışmayı savunan Autonomy’nin raporuna göre, araştırmaya dahil olan 50,000 şirketin çoğunluğu verimliliğin armasıyla birlikte, bu değişime ayak uydurabilir.

Araştırma kuruluşu hükümetin kamu sektöründen başlayarak, haftada dört gün çalışma uygulamasını başlatmanın yollarını araştırması gerektiğini söyledi.

Birçok şirket İngiltere’nin son 300 yıldaki en derin resesyonunun etkileriyle baş ederken, Autonomy “en kötü senaryoda bile” haftada dört gün çalışmanın, korona virüs pandemisinin ilk evresi atlatıldıktan sonra birçok şirket için uygun maliyeli olacağını söyledi.

Ancak kurum, işgücü maliyetlerinin yüksek ve kar marjlarının dar olduğu sektörlerdeki bazı şirketlerin, değişiklikler hızla uygulandığı takdirde, bazı nakit akışı sorunları yaşayabileceğini kabul etti. The Guardian’a yaptığı açıklamada, Autonomy’nin Araştırma Direktörü Will Stronge, “şirketlerin büyük çoğunluğu için, çalışma saatlerinin kısaltılması, yakın gelecekte oldukça gerçekçi bir hedef. Varsayımsal bir ‘stres testi’ uygulayarak, haftada dört gün çalışmayla ilgili mitleri ortadan kaldırabiliriz” dedi.

Stronge, “politikalardaki herhangi bir değişikliğin dikkatle tasarlanması ve değişik stratejilerin farklı sektörler için uygulanması gerekecek. Ancak araştırmanın dikkat çekici sonucuna göre, bir gecede, planlama olmaksızın bu değişim gerçekleştiği takdirde, birçok şirket karlılığını koruyacak” ifadesini kullandı.

Açıklamasının devamında, “haftada dört gün çalışma, korona virüs sonrası tüm dünyada momentum kazanıyor ve hükümete bu uygulamayı başlatmak için en iyi yöntemleri araştırmaya başlamaları için çağrıda bulunuyoruz” dedi. Autonomy, daha kısa bir çalışma haftasının, İngiltere’nin zayıf verimliliğini arttıracağını ve çalışanların sağlığına faydalı olacağını söyledi.

İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Peter Dowd, “eğer hükümet bu ülkeyi geliştirme konusunda istekliyse, haftada dört gün çalışma uygulamasını değerlendirmeli. Çünkü bu uygulama, ekonomide işgücünün daha eşit paylaşılmasıyla ilgili iyi bir fırsat sunuyor” dedi.

Açıklamasının devamında, “haftada dört gün çalışmayı destekliyorum çünkü tüm veriler, çalışan sağlığı için olumlu olacağını, verimliliği arttıracağını ve İngiliz çalışanlarına daha iyi iş-hayat dengesi sunacağını gösteriyor” ifadesini kullandı.

(01.01.2021, Finans Gündem)

İş-Yaşam Dengesi Testi yaparak kendi dengenizi öğrenin

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.