Gürültü tansiyonu ve kolesterolü yükseltebilir mi?

ABD’de, gürültüye maruz kalan çalışanlar arasında yapılan bir araştırma, gürültünün tansiyon ve kolesterole olumsuz etkide bulunabileceğini gösterdi.

Gürültü, tüm dünyada, en yaygın mesleksel sağlık sorunlarından birisidir. Gürültünün işitme sağlığı üzerine etkileri oldukça araştırılmış olmasına rağmen, genel sağlık üzerine etkileri yeterince aydınlatılamamıştır.

Bu amaçla, ABD‘de, NİOSH araştırmacıları (Ellen Kerns, Elizabeth A. Masterson, Christa L. Themann MA ve Geoffrey M. Calvert) tarafından bir araştırma yürütüldü.

Araştırma için, ABD’de, 2014 yılında, ulusal düzeyde yapılmış bir ankete verilen yanıtlar incelendi.

Çalışma sonucunda, ABD’deki her 8 çalışandan 2 tanesinin mesleksel gürültüye maruz kaldığı ortaya çıktı. Yine her 8 çalışandan 2 tanesinde yüksek tansiyon, 1 tanesinde işitme güçlüğü, 2 tanesinde ise yüksek kolesterol öyküsü vardı.

Bunlar gerçekten çok yüksek oranlar. Ancak daha da önemlisi, bunların ne kadarının mesleksel gürültüye bağlı olduğudur.

Araştırmaya göre, işitme güçlüğü yaşayanların yarısından fazlasında mesleksel gürültüye maruziyet var. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü olduğunu söyleyen her 10 kişiden 1’inde ise mesleksel gürültüye maruziyet bulundu.

Araştırmada, mesleksel gürültü maruziyetinin en yaygın olduğu sektörler ise, sırasıyla, madencilik, inşaat ve imalat olarak bulundu.

Şüphesiz, bu tarz çalışmalar, gürültünün tansiyonu ve kolesterolü yükselttiğinin kanıtı değildir. Ancak, ortada dikkate değer bir ilişki olduğunun da göstergesidir. Bu yüzden işyerindeki gürültü düzeyini azaltmak çok önemlidir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*