Gürültü erkek kulağına daha çok zarar veriyor

Çin’de binlerce tersane işçisi arasında yapılan bir araştırmaya göre gürültü erkek kulağına kadınlarınkinden daha çok zarar veriyor.

Gürültü en yaygın endüstriyel tehlikedir.

Çinli 6 bilim insanı (Qixuan Wang, Xueling Wang, Lu Yang, Kun Han, Zhiwu Huang, Hao Wu) endüstriyel gürültüye bağlı işitme kaybı konusundaki cinsiyet farklılıklarını araştırdı.

Çalışmaya endüstriyel gürültüye maruz kalmış 2280 tersane işçisi dahil edildi. 1140 kadın ve 1140 erkek işçi yaş, iş ve istihdam süresi açısından eşleştirildi. İşçilerin maruz kaldıkları gürültü seviyesi ölçüldü ve işitme testi (odyometrik test) yapıldı.

Araştırma sonucunda, gürültüye bağlı işitme kaybının genel olarak erkeklerde kadınlara göre daha yaygın olduğu görüldü.

Ancak, daha da önemlisi, aynı yaşta olan ve aynı gürültü seviyesine maruz kalan erkekler ve kadınlar karşılaştırıldığında, gürültüye bağlı işitme kaybı, erkeklerde anlamlı derecede daha yaygın bulundu.

Araştırmacılar konuyla ilgili şunları ifade etti:

Bu çalışma gürültüye bağlı işitme kaybında önemli cinsiyet farklılıkları olduğunu göstermektedir. Gürültü maruziyeti ve yaşın eşdeğerli olmasına rağmen, gürültüye bağlı işitme kaybı açısından erkekler kadınlardan daha yüksek risk altındadır. Gürültüye bağlı işitme kaybı için risk faktörleri erkekler ve kadınlar için farklı olabilir.

(24.03.2021)

Anket

Enflasyon ve döviz kuru artışından sonra işyerinizde dağıtılan KKD'lerin kalitesi düşürüldü veya sayısı ya da verilme sıklığı azaltıldı mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*