Gripli sağlık çalışanı neden çalışmayı sürdürür?

Sonuçları yakında yayınlanan bir araştırma, grip olan her 10 sağlık çalışanından 4’ünün çalışmaya devam ettiğini ve bunun nedenlerini açıkladı.

Sonuçları American Journal of Infection Control‘de yayınlanan araştırma için 2015-2016 grip mevsimi boyunca sağlık çalışanlarına bir internet anketi uygulandı.

Araştırmaya katılan her 5 sağlık çalışanından biri grip benzeri hastalığı olduğunu ve ortalama 2 gün çalışamadığını bildirdi.

Genel olarak, her 10 sağlık çalışanından 4’ü gripli iken çalışmayı sürdürdüğünü bildirdi. Hastayken çalışmayı sürdürdüğünü en çok bildiren meslek grupları eczacılar ve doktorlardı. Bu iki meslekte her 10 kişiden yaklaşık 7’si gripli iken çalışmıştı. Hemşire ve sağlıkçı olmayan sağlık sektörü çalışanlarından ise her 10 kişiden 4’ü gripli iken çalıştığını bildirdi.

Gripli iken işe gelenlerin öne sürdüğü 5 en yaygın neden ise şunlardı:

  • Yine de görevlerimi yerine getirebilirim.
  • İşi kaçıracak kadar kötü hissetmiyordum.
  • Bulaşıcı olduğunu ve başkalarını hasta edebileceğimi düşünmedim.
  • Meslektaşlarıma karşı profesyonel yükümlülüğüm var.
  • Beni idare edecek birini bulmam zor.

Evde bakım gibi uzun süreli bakım hizmetlerinde çalışan sağlık personelleri ise en sık “ücretinden vazgeçmeyi göze alamadığını” dile getirdi.

[box type=”info” size=”medium” style=”rounded” border=”full”]Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.[/box]

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*