Google Flood Hub: 7 gün içinde işyerinizi sel basacak mı?

Google tarafından yapay zeka kullanılarak geliştirilen ve 7 gün öncesine kadar sel tahmini sağlayan Flood Hub artık 80 ülkeye hizmet verecek.

İklim değişikliği kaynaklı sorunlardan biri de sellerin daha sık ve daha şiddetli biçimde ortaya çıkmasıdır. Seller yol açtığı can ve mal kayıpları nedeniyle genel olarak ciddi bir toplumsal tehlike olmakla birlikte, iş sağlığı ve güvenliği açısından da ayrıca önemlidir.

Sellerden etkilenen işyerleri tarım ve hayvancılık alanları olabileceği gibi, sel yatağına yakın bir üretim ya da hizmet işletmesi de olabilir. Ama her durumda sel suları, şiddetiyle insanları sürükleyerek ya da insanların sığındıkları alanları yıkarak bir can kaybına neden olmasa bile, oldukça tehlikeli varlıklardır.

Sel suları tehlikelidir, çünkü..

İçinde, düşen elektrik hatları olabilir ve ölümcül elektrik çarpmalarına neden olabilir.

Geçtiği her yerden içine kattığı kanalizasyon, çöp, atık ve depolanmış maddeler nedeniyle, sel suları mikrop bulaştırıcı, tahriş edici, zehirleyici ve hatta kanser yapıcı olabilir. Deride enfeksiyonlar ya da döküntüler, ishal, tetanos, leptospiroz, hepatit A ve hepatit E gibi hastalıklara neden olabilir.

İçinde ağaç parçaları, araçlar ve aklınıza gelebilecek her türden delici ve kesici molozlar olabilir ve bunlar insanları ciddi ve ölümcül düzeyde yaralayabilir. Basılan yerin görülmemesi nedeniyle yaralanmalar meydana gelebilir.

Sel suyunun içinde kemirgenler, yılanlar, böcekler ve başka her tür hayvan olabilir ve bunlar çalışanları ısırabilir, zehirleyebilir ya da bunlarla taşınan hastalıkları bulaştırabilir.

Ayrıca selden sonra sel basmış alanların temizliği ve hijyeni çok kritiktir. Örneğin, sel çekildikten sonra, yarattığı nem nedeniyle, işyerinde gözle görünmeyen noktalarda küf oluşabilir. Bu da özellikle astım hastaları, alerjisi olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar için önemli bir tehdittir.

yazının tamamı için lütfen buraya tıklayınız

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.