Hareketli resim öldürücü silah sayılır mı

ABD’nin Teksas eyaletindeki Dallas kentinde bir mahkeme hareketli gif resmi ile bir gazeteciyi epilepsi krizine sokan kişiyi “öldürücü silah kullanmak” ile suçladı.

ABD‘nin Teksas eyaletindeki Dallas kentinde mahkeme ilginç bir karara imza attı.

Dallas Bölge Mahkemesi, Twitter üzerinden Dallaslı gazeteci Kurt Eichenwald‘a geçen yıl aralıkta içinde GIF dosyası bulunan bir mesaj atan ve geçen hafta FBI tarafından tutuklanan 29 yaşındaki John Rivello’ya ‘öldürücü silahla saldırı‘ suçlaması yöneltti.

Rivallo’nun ayrıca Eichenwald’ı Yahudi olması nedeniyle hedef aldığı, bu nedenle de kendisine ek olarak ‘nefret suçu’ suçlamasının da yöneltildiği açıklandı.

‘ATTIĞI GIF EPİLEPSİ KRİZİNİ TETİKLEDİ’

Açılımı ‘Graphics Interchange Format’ olan “gif” bir resim saklama türü. Böylece resimler ya da fotoğraflar düşük kalitede birleştirilip film şeridi halinde kaydedilebiliyor ve hareketli resim dosyaları oluşturulabiliyor.

Rivello’nun gazeteciye attığı GIF’li tweette “Umarım yaptığın paylaşımlar nedeniyle bir kriz geçirirsin” demişti.

Eichenwald’ın eşi de yanıt olarak gönderdiği mesajda kocasının mesajdaki görsel nedeniyle epilepsi krizi geçirdiğini belirterek polise haber verdiklerini ve saldırı suçlamasında bulunacaklarını belirtmişti.

Mahkeme GIF’te kullanılan fotoğrafın yanıp söndüğünü ve bunun da epilepsi krizini tetiklemek için kasıtlı olarak yapıldığına işaret etti.

Yanıp sönen bazı imajların epilepsi krizlerini tetiklediği biliniyor.

ABD YARGI TARİHİNDE BİR İLK

Karar, ABD yargı tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Uzmanlar daha önce bir tweet ya da imajın bıçak ya da silah gibi ‘öldürücü silah’ olarak kabul edilmediğine işaret etti.

Vanity Fair, MSNBC ve Newswek’te editör olarak çalışan Eichenwald’ın Twitter üzerinden Rivallo’nun mesajlarına maruz kalmasının sebebinin ABD Başkanı Donald Trump‘ın politikalarını sıklıkla eleştirmesi olduğu da açıklandı.

kaynak: Sputnik Türkiye

 

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*