Gece vardiyası mesaisi ile kanser ilişkisinin dökümü yapıldı

Gece vardiyasında çalışmak ile meme, prostat, yumurtalık, barsak ve rahim kanseri arasında ilişki var mı? Bu, işyerinde vardiya sistemi olan işçiler için özellikle son 10 yıldır en önemli sağlık sorularından birisidir. İngiltere’de IOSH bu konuyla ilgili yapılmış tüm araştırmaları karşılaştırmalı olarak gözden geçirdi.

Gece çalışmanın sağlığa zararlı olup olmadığıyla ilgili tartışmanın önündeki en önemli engellerden birisi neye gece çalışması dendiğidir. Çünkü gece çalışmasının yasal olarak ne olduğu ülkelere göre farklılık gösterir. Ülkemizdeki yasal mevzuata göre gece “en geç 20:00’de başlayarak en erken 06:00’ya kadar geçen ve her durumda en fazla onbir saat süren dönem”dir. Örneğin, İngiltere’de gece çalışması 00:00 ile 05:00 saatleri arasını içine alan ve yedi saatten az olmayan bir dönemdir.

Buna rağmen, 2007’de, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), o güne kadarki konuyla ilgili tüm bilimsel çalışmaları gözden geçirmiş ve vardiyalı çalışmayı insan vücudunun doğal ritmini bozan muhtemel kanser yapıcı olarak sınıflandırmıştı. En önemli risk olarak ise gece vardiyasında çalışan kadınlarda meme kanserini göstermişti.

Vardiyalı ve gece çalışmanın kanser üzerindeki etkisiyle ilgili kanıtları güncellemek için yeni bir çalışma yapıldı. İngiltere‘deki Mesleki Sağlık ve Güvenlik Enstitüsü (IOSH) bu konuyu incelemesi için Mesleki Tıp Enstitüsü’den Prof. Dr. Damien McElvenny ve ekibini görevlendirdi. 2005-2015 yılları arasında yapılmış ve halen süren bu konudaki tüm bilimsel çalışmaların karşılaştırmalı olarak incelendiği bu çalışmanın sonuçları yakın zamanda bir rapor olarak yayınlandı. Aşağıda bu rapordan dikkat çekici başlıklar bulacaksınız.

Vardiyalı ve gece çalışma meme kanseri yapıyor mu?

Vardiyalı çalışma ve gece çalışma ile kadınlardaki meme kanseri ilişkisi açık bir biçimde varlığını koruyor. Hatta 2007’ye göre kanıtlar artık daha güçlü. Ancak, risk sanıldığından daha az olabilir.

Gece çalışmak prostat ya da yumurtalık kanseri yapıyor mu?

Gece vardiyasında çalışma ile prostat kanseri ve yumurtalık (over) kanseri için güçlü kanıtlar var ama kesin demek için hâlâ erken. Barsak kanseri ve rahim kanseri için ise daha ileri araştırmalara ihtiyaç var.

Gece çalışanlarda kanser ortaya çıkmasının nedeni parlak ışık mı?

Gece çalışması ile kanser arasındaki ilişkideki asıl neden gece çalışırken parlak beyaz ışığa maruz kalmak olarak gösteriliyordu. Kanserin nedeni bu değil de, kötü ve dengesiz beslenmek nedeniyle ortaya çıkan kilo alma ve obezite olabilir. Çünkü vardiyalı çalışanların daha kilolu ve şişman olma ihtimali yüksektir. Bunun nedeni kötü ve zamansız beslenme olabilir, ama nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Meme kanserini önlemek için gece vardiyası süresi kısaltılmalı mı?

Gece vardiyasında geçirilen süreyi azaltmanın meme kanseri ortaya çıkmasını azalttığını gösteren bazı kanıtlar var ama meme kanserini önlemek için gece vardiyası süresini kısa tutun demek için henüz yeterince kanıt yok.

Hangi vardiya sistemi kanser oluşumunu önlemek için daha faydalı?

Bir vardiya sisteminin diğerine üstünlüğüne dair yeterince kanıt yok. Ancak, üst üste gece vardiyasında çalışma sayısını en aza indirilmesi öneriliyor.

Uyku ya da uyanıklık için ilaç ya da çay, kahve içmenin kansere etkisi var mı?

Herhangi bir kimyasal madde, ilaç ya da kafein (kahve, kola vb) kullanarak uyku ve uyanıklığa müdahale etmenin kanser oluşumunu engellediğine dair yeterli bir kanıt yok ve önerilmiyor.

Sonuç olarak

Bu karşılaştırmalı araştırmayı yapan ekip, gece vardiyasında çalışmanın kanser yapıp yapmadığını, ya da kanser yapan şeyin ne olduğunu anlamak için daha ileri ve kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğini, sadece fazla ya da az görülüyor diye bir şeyin kanser yapıp yapmadığına karar verilemeyeceğini belirttiler.

 

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*