Gece çalışması sağlığı tehdit ediyor

biyolojik saatFransa’da, ANSES tarafından yayınlanan uzman raporu gece çalışmasının kanıtlanmış, olanaklı ve olası sağlık etkilerinin altını çiziyor.

Gece çalışması sağlık, polis, itfaiye ve diğer acil hizmetler gibi, sürekliliğin sağlanması gereken alanlarda kullanıldığı gibi, şirketler tarafından eldeki ekipman ve insan gücünden en fazla faydalanmak için de kullanılabilir.

2012’de, Fransa’daki 3,5 milyon insanın, ya da diğer bir deyişle, çalışanların yüzde 15,4’ünün düzenli ya da ara sıra gece çalışması yaptığı açıklanmıştı. ANSES (Gıda, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Kurumu) tipik olmayan çalışma biçimlerinin çalışanlar üzerindeki sağlık risklerini belirlemek için görevlendirilmişti. ANSES tarafından yayınlanan bu uzman raporu aşağıdaki konuların altını çiziyor:

  • Gece çalışan işçiler genellikle daha fazla fiziksel zorlanmaya, daha büyük zaman baskısına (programlar, ritim kısıtlamaları, teslim süreleri) ya da meslektaşları ve misafirlerle daha sık gerilime maruz kalıyor.
  • Gece çalışmasının uyuklama, azalmış uyku kalitesi, azalmış toplam uyku süresi ve metabolik sendrom gibi etkileri kanıtlanmıştır.
  • Ruh sağlığı, bilişsel performans, obezite ve kilo artışı, tip 2 diyabet (şeker hastalığı) ve koroner kalp hastalığı (koroner iskemi ve miyokart enfarktüsü) etkileri muhtemeldir.
  • Dislipidemi (kanda bazı yağların çok yüksek seviyeleri), yüksek kan basıncı ve iskemik atak (beynin kanlanmasında azalmaya bağlı inme) etkileri mümkündür.

(01.08.2016)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*