Gece çalışmak şişmanlatıyor

Obezite ve metabolizma cerrahisi uzmanı Op. Dr. Murat Üstün uzun ve kalıcı gece mesailerinden kaçınmak gerektiğini söyledi.

Obesity Reviews dergisinin yaptığı araştırmaya göre, gece mesaisinin obezite riskini %29 oranında artırdığı belirlendi. Obezite ve metabolizma cerrahisi uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, bu artışın gözardı edilemeyecek ciddiyette olduğunu ifade ederek, kişilerin mümkün olduğu kadar uzun ve kalıcı gece mesailerinden kaçınmaları ya da en azından dönüşümlü çalışmaları gerektiğini belirtti.

Dr. Üstün, söz konusu risk artışının “circadian ritm” olarak bilinen vücudun doğa dengesinin bozulmasına bağlı olduğunu söyleyerek, şu bilgileri verdi: “Özellikle geceleri salgılanan melatonin  hormonu vücudun iç saatinin senkronize edilmesinde önemli. Melatonin aynı zamanda kilonuzu etkileyen metabolik olarak aktif bazı hormonların salınımını da düzenliyor.  Bu dengenin bozulması gece ışığa maruz kalmanın bir sonucu. Gece maruz kalınan ışık melatonin üretiminizi baskılıyor.”

Üstün, araştırma sonuçlarına göre gece mesaisinde çalışanların obezite tipleri arasında daha riskli olan “abdominal obeziteye” daha sık oranda yakalandığına da dikkat çekti.

(Milliyet – 02.11.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.