Gazetecilere meslek hastalığı uyarısı

gazeteciOrtopedi ve Travmotoloji uzmanı Prof. Dr. Eyüp Selahattin Karakaş, gazetecilerin masa başında oturma, fotograf makinesi ve kamera taşımaktan kaynaklanan bedensel rahatsızlıkla karşılaştıklarını belirtti.

Karakaş, ”Gazetecilerde meslek hastalığı olarak en çok ellerde uyuşma, bel ve sırtta ağrılar, boyun ve bel fıtığı, gözlerde geçici olarak göz felci görülüyor” dedi.

Kayseri’de ilk gazeteyi 102 yıl önce çıkartan Yunus Bekir’in adını taşıyan Acıbadem Hastanesi’ndeki salonda, ‘Çalışan Gazeteciler Günü‘ nedeniyle etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Başhekim Dr. Ömer Akbeyaz, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof.Dr. Eyüp Selahattin Karakaş ve hastane yönetiminden yetkilileri katıldı. Prof.Dr. Karakaş, gazetecilerin bilgisayar, kamera ve fotograf makinesi kullanımından kaynaklanan hastalıklarla karşılaştıklarını söyledi. Prof.Dr.Karakaş, şöyle konuştu:

“Gazetecilerin bir bölümü ofislerde masa başında, bir bölümü de ellerinde kamera ve fotograf makinesiyle dışarda görev yapmaktadır. Ofislerde çalışan gazeteciler, bilgisayar tehdidi altındadır. Bir gazeteci, günde 50-200 bin arasında tuşa vuruyor. Bilgisayar, klavye ve maus kullanımından dolayı ellerde uyuşma, sırtta ve boyunda ağrı, sırt tutulması, geçici göz felci ve göz bozuklukları meydana gelir. Masa ve sandalyeye düzgün oturulması, bilgisayar başında fazla oturunca kalkıp dolaşılması, uzun süre monitöre yakından bakılmışsa arada bir de uzaklara bakılması gerekir. Dirsekler, masada bilgisayar kullanırken 90 derece olmalıdır. Mause kullanmaktan dolayı sinir sıkışması olabilir. Bilgisayar kullanırken, dirsekler 90 derecelik açıda olmazsa, kan dolaşımı azalır. Kameralarınızı yerden eğilerek değil, çömelerek alın.’

kaynak: Yurt Gazetesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*