Futbolcularda diş çürüğü daha fazla görülüyor

futbolİngiltere ve Galler’de 8 futbol takımında yapılan çalışmada, futbolcularda normal nüfusa oranla daha fazla diş çürüğüne rastlandı.

İngiltere ve Galler’de 8 futbol takımında oynayan futbolcular üzerinde yapılan çalışmalar 10 futbolcudan 4’ünde diş çürüğü probleminin bulunduğunu gösterdi.

Diş hekimleri, profesyonel futbolcularda görülen diş problemlerinin sahadaki performanslarını etkileyebileceğini söylüyor.

University College London’a bağlı Uluslararası Ağız Sağlığı Merkezi, çeşitli takımlarda oynayan futbolcular üzerinde araştırma yaptı.

187 futbolcuyu muayene eden doktorlar yüzde 53’ünün dişinde aşınma saptadı.

Futbolculardan yüzde 45’i dişlerinin durumundan rahatsız olduğunu, yüzde 7’si ise bu durumun maçlardaki performanslarını dahi etkilediğini belirtti.

Aynı yaş aralığında olan insanlarda diş çürüğü problemi yüzde 30 oranında görülürken bu oran araştırmaya katılan futbolcular arasında yüzde 40’a kadar çıktı.

Beslenme sorunun ana nedeni

Özellikle futbolcuların antrenmanları sırasında sıklıkla tükettiği şekerli ve asitli gıdalar dişlerde asit aşınmasına ve çürüğe neden oluyor.

Antrenman sırasında ağız kuruluğu yaşayan futbolcular tükürük azlığından daha da savunmasız bir hale geliyor.

BBC’ye konuşan araştırmacı Profesör Ian Needleman futbolcuların kendilerine iyi bakmalarına rağmen, buldukları sonuçların oldukça şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Needleman, ”İki ana çalışma grubundan bazılarının ciddi diş apsesi sorunu var ve bu sorun onların oyun oynama kapasitesini olumsuz yönde etkiliyor. Diğer gruptaki futbolcularda çürük, uyku sorununa ve bir şeyler içtiklerinde dişlerinde hassasiyet yaşamalarına neden oluyor” dedi.

Prof. Needleman, araştırma sonuçlarının birçok futbol takımını endişelendirdiğini söylüyor.

Takımların futbolcuların diş sağlığına öncelik vererek bu konuda onları eğitmeye başladığını da ekliyor.

(BBC Türkçe – 06.11.2015)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*