Forklift operatörü erkeklerin üreme sağlığı

Erkek forklift operatörleri arasında yapılan bir araştırma bu mesleğin üreme sağlığı üzerine olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çekti.

Forklift operatörleri belli bir vücut pozisyonunda titreşim, gürültü, toz, sıcaklık ve araçtan yayılan gazlar gibi tehlikelere maruz kalarak çalışırlar. Erkek forklift operatörleri arasında yapılan bir araştırma bu mesleğin üreme sağlığı üzerine olumsuz etkileri olup olmadığı konusuna eğildi.

Araştırma İstanbul Gedik Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nden Savaş Kanbur, Maltepe Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nden Ali Kemal Eyüboğlu ile İstanbul Gedik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İş Sağlığı ve Güvenliği Anabilim Dalı’ndan Tolga Özkan tarafından gerçekleştirildi.

İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Kırklareli şehirlerindeki fabrika ve depolarda çalışan 140 erkek ve evli forklift operatörü ile farklı sektörlerde ofis işlerinde çalışan 140 erkek ve evli çalışanı aynı anket uygulanarak yapıldı.

Araştırma sonucunda, forklift operatörleri ile ofis çalışanları arasında aşağıdaki anlamlı farklılıklar ortaya çıktı.

  • Gebelik istemelerine rağmen, eşin 24 aydan daha uzun bir sürede gebe kalması forklift operatörlerinde daha fazla gerçekleşmişti.
  • Eşin düşük doğum ağırlıklı bebek doğurması forklift operatörlerinde daha fazla gerçekleşmişti.
  • Erken doğum, ölü doğum, doğuştan sağlık sorunu olan bebek ve çocuklarda ölümcül hastalık olması forklift operatörlerinin eşlerinde daha fazla gerçekleşmişti.

Araştırmacılar forklift operatörlerinin erkek cinsel yumurta (skrotum) bölgesindeki ısı artışı ile titreşime maruz kalmalarının bu etkilere neden olduğunu düşündüklerini belirtmişlerdir.

Yalnızca “bir sağlık sorununun bir meslekte fazla görülmesine” bakarak “o sağlık sorununa o meslekte çalışmak neden oluyor” demek mümkün değildir. Bununla birlikte, böyle bir bilgi daha ileri araştırmalar için bir yön önerir. Bu araştırma sonuçları bu açıdan ele alınmalıdır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*