Fiziksel iş yükü azalınca maluliyet ihtimali de azalıyor

İsveç’te yapılan bir araştırma fiziksel iş yükü daha az olan bir mesleğe geçmenin maluliyet aylığı alma ihtimalini azalttığını gösterdi.

İsveç‘ten altı bilim insanı (Kathryn Badarin, Tomas Hemmingsson, Melody Almroth, Daniel Falkstedt, Lena Hillert, Katarina Kjellberg) önemli bir araştırmaya imza attı.

Çalışmanın konusu şuydu: Bir çalışan daha düşük fiziksel iş yükü olan bir mesleğe geçerse, herhangi bir nedene bağlı maluliyet aylığı ve kas-iskelet sistemi maluliyet aylığı alma ihtimali de azalır mı?

Çalışma için 2005’de İsveç’te ikamet eden ve 2010’da 44-63 yaşları arasında olan 359.453 işçi incelemeye alındı.

2005-2007 yılları arasında fiziksel iş yükü yüksek olan çalışanlar araştırma için seçildi. Bu çalışanların içinden 2008-2010 yılları arasında fiziksel iş yükü azalanlar tespit edildi. Sonra da, 2011-2016 yılları arasındaki maluliyet aylığı kayıtlarıyla fiziksel iş yükü azalmasının ilişkisi incelendi.

Araştırma sonuçları dikkat çekiciydi.

Fiziksel iş yükü sonradan azalan çalışanların herhangi bir nedene bağlı maluliyet aylığı ve kas-iskelet sistemi maluliyet aylığı alma ihtimali, sürekli olarak yüksek fiziksel iş yükü ile çalışanlara kıyasla azalmıştı.

Kas-iskelet sistemi maluliyet aylığı alma ihtimalindeki azalma, özellikle yaşlı işçilerde belirgindi.

Genel olarak, fiziksel iş yükü ne kadar azaltılırsa maluliyet aylığı alma riski de o kadar azalıyordu.

Sonuç olarak, fiziksel iş yüküne daha az maruz kalan bir mesleğe geçiş, her iki cinsiyette de maluliyet aylığı ve kas-iskelet sistemi maluliyet aylığı risklerinin azalmasıyla ilişkilendirildi.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.