Fahrettin Yokuş: İşveren iş güvenliği uzmanı var diye sorumluluktan kaçıyor

Fahrettin Yokuş

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’de işçi sağlığı ve iş güvenliği konusuna dair bir konuşma gerçekleştirdi.

Fahrettin Yokuş konuşmasında şunları kaydetti:

“Sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmak her çalışanın en temel hakkıdır. İşçilerin güvenliğini sağlamak devletin ve işverenlerin görevidir. Ülkemizde işçilerin sağlığı ve sağlıklı koşullarda çalışmaları konusunda yeterli önlemler ne yazık ki alınmamıştır. İş güvenliği tedbirlerinin yeterince alınmaması, her yıl binlerce emekçinin iş yerlerinde hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır. İş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle on binlerce kişi ayrıca sakat kalmakta ve ağır hastalıklar geçirmektedir. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının yaşanmasına sebep olan en büyük etkenler arasında; taşeronlaşma, özelleştirme, sendikasızlaşma, denetimsizlik, esnek istihdam politikaları, ağır çalışma şartları ve kayıt dışı istihdam vardır. Özellikle, madenlerde, inşaatlarda, tarım alanlarında, fabrikalarda yaşanan iş kazaları maalesef büyük facialara ve acılara sebep olmaktadır. Avrupa Birliği’nin resmî verilerine göre ülkemiz, Avrupa’da iş kazaları ölümlerinde maalesef 1’inci sıradadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin 2021 yılı verilerine göre de -geçen yıl yani- 2.170 işçimizi iş kazalarında maalesef kaybetmiş bulunmaktayız.

Hâlihazırdaki yasal düzenlemeler, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemekte yetersiz kalmaktadır. Ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yasal düzenlemeler maalesef yetersizdir. Çalışanın yaşamını ve sağlığını önceleyen yasal düzenlemeler acilen yapılmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, sanayimizin denetiminde hayati öneme sahip görevler yapmaktadırlar. Riskli alanlarda riski azaltmak için önlem ve tedbirler alan, bu önlemleri denetleyen iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına yüklenen sorumluluk çok fazladır ancak yaptırım yetkileri maalesef yetersizdir.

Yaptırım gücünün eksikliği, sanayide işverenin de nasıl olsa iş güvenliği uzmanları var diye sorumluluktan kaçması iş kazalarına ve ihmallere sebebiyet vermektedir. Ülkemizde iş güvenliği denetimi zorunluluğu olmasına rağmen hâlâ iş güvenliği denetim hizmeti almayan firmalar bulunmaktadır.

İktidar bu alanda en başta iş sağlığı ve can güvenliği için kesin ve net adımlar atmalıdır. İş güvenliği denetimini yaptırmayan firmalar diğer sektörlere de kötü örnek olmaktadırlar. Ayrıca, özel sektörde iş güvenliği uzmanı olarak görev yapan çalışanlar düşük ücretle riskli iş kollarında hizmet veriyorlar. Özellikle, yapı denetiminde olduğu gibi daha işlevsel ve denetlenebilir bir sistemin oluşturulması şarttır.”

Anket

Enflasyon ve döviz kuru artışından sonra işyerinizde dağıtılan KKD'lerin kalitesi düşürüldü veya sayısı ya da verilme sıklığı azaltıldı mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*