Eski futbolcularda intihar riski

intiharİntihar eden futbolcu denilince, benim aklıma Sabri Dino, Justin Fashanu ile Robert Enke gelir.

Beşiktaş’ın ünlü file bekçisi Sabri Dino 1990 yılında Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar etmişti. İntihar nedeni olarak futbolu bıraktıktan sonra girdiği tekstil işinden zarar etmesi sonucu girdiği ruhsal bunalım gösterilmişti.

Justin Fashanu eşcinsel olduğunu açıklayan ilk futbolcuydu ve 1998’de intihar etmeden önce yazdığı mektubunda eşcinselliğin futbolda kolay kolay kabul görmeyeceğini söylemişti.

Bir dönem Fenerbahçe’nin kalesini de koruyan Robert Enke, yıllardır psikolojik tedavi görmesine rağmen 2009’da kendisini trenin önüne atarak yaşamına son vermişti.

Futbolcular arasında intihar oranının toplumdan daha yüksek ya da düşük olduğuyla ilgili bir tartışma vardır ve bu tartışma değişik çalışmalarla yeniden alevlenir. Bu çalışmalardan biri ABD’den geldi. ABD’de 3439 emekli futbolcu arasında yapılan bir çalışma futbolcular arasındaki intihar riskinin toplumdan yüksek olup olmadığını araştırdı.

Amerikan Tıp Hekimliği Dergisi‘nde yayınlanan çalışmada Ulusal Futbol Ligi’nde 1959-1988 yılları arasında en az beş sezon oynamış emekli Amerikan futbolu oyuncuları araştırıldı. Araştırma sonucunda ise futbolcular arasındaki intihar oranı toplumdaki intihar oranından düşük, hatta yarı oranında çıktı.

Konunun özü ise şu: Amerikan futbolu oyuncuları beyin sarsıntısı açısından toplumdan daha fazla risk altındaysa bu aynı zamanda intihar riskinde de bir artış anlamına gelir mi? Nitekim, yakın zamanda futbol topuna kafa ile vurmanın Alzheimer riskini artırıp artırmadığı da tartışılmaya başlandı. 

Şüphesiz, tek bir araştırma ile böyle zor konulara yanıt verilemez. Futbolcunun beyin sarsıntısı geçirmesine neden olan diğer faktörler ile beyin sarsıntısı dışında futbolcuyu intihara iten diğer kişisel, çevresel ya da genetik faktörleri göz önünde bulunduran başka araştırmalar yapılmalıdır.

İşin güzel bir yanı ise, ABD’deki Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’nün bu araştırmaya Ulusal Futbol Ligi Oyuncuları Derneği’nin bir talebi üzerine başlamış olması. Darısı bizim kurumlarımızın başına…

(08.06.2016)

Anket

Enflasyon ve döviz kuru artışından sonra işyerinizde dağıtılan KKD'lerin kalitesi düşürüldü veya sayısı ya da verilme sıklığı azaltıldı mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*