Erken menopoz riski yüksek olan meslekler belirlendi

Çin Halk Cumhuriyeti’nde yapılan bir araştırma doğal menopoz yaşı ile meslek arasındaki ilişkiyi inceleyerek, erken menopoz riski olan meslekleri belirledi.

Bir yıl boyunca âdet görülmemesi menopoz olarak adlandırılır. Âdet kanamaları yumurtlamanın sonucu olduğu için, menopoz, kadınlarda yumurtlamanın yani doğurganlığın sona ermesi demektir. Yaşamın ve yaşlanmanın doğal bir sonucudur. Kişiye özgü nedenlerden dolayı uzayıp kısalsa da, ortalama bir doğal menopoz yaşı vardır. Bu yaş dünyada 51 iken, ülkemizde 48’dir. Bununla birlikte kadınlar menopoza birdenbire girmemekte, yıllar içinde yavaş yavaş gelişmektedir.

Yaklaşık 18 bin çalışan kadın incelendi

Çin Halk Cumhuriyeti‘nden 15 bilim insanı (Tongyun Qi, Yizhou Huang, Saisai Li, Qian Ying, Zhaoqiang Jiang, Linjuan Ma, Chunming Li, Peiqiong Chen, Wenxian Xu, Yibing Lan, Ketan Chu, Ling Xu, Jianlin Lou, Wenlan Yu, Jianhong Zhou), ilk kez doğal menopoz yaşı ile meslekler arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Araştırma kapsamında, tüm ülkedeki farklı sektör ve şirketlerden 40 yaşın üzerindeki 17.948 kadın çalışana yüz yüze anket uygulandı. Bu kadınların meslek unvanları  “Uluslararası Meslek Sınıflandırması Standartı – 2008” (ISCO-08) ile kodlandı. Evlilik, eğitim, ortalama yıllık aile geliri, doğum sayısı, sigara ve alkol tüketimi araştırmada göz önünde bulunduruldu.

Erken menopoz riski yüksek olan meslekler

Aşağıdaki meslek grupları için erken menopoz riski yüksek bulundu.

Yasa koyucular ve üst düzey yetkililer: Bu grupta kanun yapıcılar; üst düzey devlet memurları; köylerin muhtarları ya da geleneksel başkanları; siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütü gibi kuruluşların yöneticileri yer almaktadır.

Diğer yardımcı sağlık çalışanları: Bu grupta diş hekimi yardımcıları ve terapistleri; tıbbi kayıt ve sağlık bilgisi teknisyenleri; toplum sağlığı çalışanları; optisyenler; fizyoterapi teknisyenleri ve asistanları; tıbbi asistanlar; çevre ve iş sağlığı müfettiş ve yardımcıları; ambulans çalışanları bulunmaktadır.

Madencilik ve cevher işleme tesisi operatörleri: Bu grupta madenciler ve taş ocağı işçileri; cevher ve taş işleme tesisi operatörleri; kuyu kazıcı ve deliciler ve ilgili işçiler; çimento, taş ve diğer mineral ürünler makine operatörleri yer almaktadır.

Metal işleme ve finishing tesisi operatörleri: Bu grupta metal işleme tesisi operatörleri; metal finisihing, galvanoplasti ve kaplama makinesi operatörleri vardır.

Erken menopoz riski düşük olan meslekler

Aşağıdaki meslek grupları için erken menopoz riski düşük bulundu.

Finans profesyonelleri: Bu grupta muhasebeciler; finans ve yatırım danışmanları; finansal analistler bulunmaktadır.

Ev, otel ve ofis temizlikçileri ve yardımcıları: Bu grupta ev temizlikçileri ve yardımcıları; ofis, otel ve diğer işletmelerdeki temizlikçiler ve yardımcıları bulunmaktadır.

İdari ve uzman sekreterler: Bu grupta ofis şefleri; hukuk sekreterleri; idari ve yönetici sekreterleri; tıbbi sekreterler bulunmaktadır.

Madencilik, imalat ve inşaat denetçileri: Bu grupta madencilik denetçileri; imalat denetçileri ve inşaat denetçileri bulunmaktadır.

Tesadüf mü gerçek mi?

Bir sağlık sorununun bir grupta daha fazla görülmesinin pek çok nedeni olabilir. Nitekim araştırmanın yazarları bu konunun altını şöyle çizmektedir:

Bu, üreme yaşlanmasına meslek tiplerinin etkisini ele alan ve belli mesleklerin doğal menopoz yaşıyla ilişkili olabileceğini gösteren ilk çalışmadır. Bulguların tesadüf mü yoksa gerçek bir ilişkiye mi işaret ettiğini açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*