Ergonomik çalışmanın avantajları

Elif Merdamert Şişman

Ergonomik çalışmanın avantajlarına değinmeden önce ergonomi nedir öncelikle onu tanımlamamız gerekiyor.

Ergonomi nedir?

Ergonomi işi çalışana uyacak şekilde tasarlamaktır. Böylece iş daha güvenli ve daha verimli olur. Ergonomik çözümlerin uygulanması, çalışmayı daha rahat hale getirir ve üretkenliğini artırır.

Bu tanımı örnek vererek açıklamaya çalışacağım.

Ayakta ya da oturarak, 90 cm yüksekliğindeki bir masanın üstünde önünüze gelen farklı parçaları birleştirdiğinizi düşünelim. Boyunuzun da 190 cm olduğunu varsayalım.

90 cm yüksekliğindeki çalışma masanıza ulaşmak için mutlaka boynunuzu 60 derecenin üzerinde eğmeniz gerekecek, yani kamburlaşarak çalışacaksınız. Zaman içinde boyun ve bel ağrılarınız artacak, çalışma veriminiz düşecek.

Ama çalışma masası yüksekliğinin sizin boyunuza uygun yüksekliğe gelmesi durumunda bu tarz maruziyetler oluşmayacaktır.

Ergonomi neden önemlidir?

Ergonomi önemlidir, çünkü bir iş yaparken vücudunuzun sizi zorlayacak şekilde uygunsuz duruşu, çalışma ortamınızın sıcaklığı ya da kas-iskelet sisteminizin tekrarlanan hareketlerle çalışması nedeniyle vücudunuzda yorgunluk, rahatsızlık gibi şikayetler ve kas iskelet sisteminin ilk belirtisi olarak da ağrılarınız ortaya çıkmaya başlar.

Kas-iskelet sistemi hastalığı nedir?

Kas-iskelet sistemi (KİS) hastalıkları vücudunuzun kaslarını, eklemlerini, bağlarını ve sinirlerini etkileyen sağlık sorunlarıdır. Zamanla gelişebilir ya da birden ortaya çıkabilir.

Ergonomik çalışmanın avantajları nelerdir?

Ergonomi kas-iskelet sistemi rahatsızlığı ile ilgili çalışanların ağrılarının azalmasını sağlar. Çünkü ergonomik iyileştirmelerin uygulanması, rahatsızlığa neden olan etkenleri azaltır.

Ergonomi çalışanların daha verimli olmasını sağlar. Çünkü ergonomik iyileştirmeler kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları için birincil risk faktörlerini azaltabilir. Böylece çalışanlar daha verimli, daha üretken ve daha fazla iş tatminine sahip olur.

Ergonomi çalışanların morallerinde artma sağlar. Çünkü ergonomi ile ilgili alınan önlemler çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlar.

Ergonomi devamsızlıkta azalma sağlar. Çünkü ergonomi işe dâhil olma ve üretken olma olasılığı yüksek, sağlıklı ve ağrısız çalışanlara yol açar.

Ergonomi tasarruf sağlar. Çünkü ergonomik önlemler daha az yaralanmaya, daha üretken çalışanlara ve işçi tazminat taleplerinde azalmaya neden olur.

(12.10.2020)

***

Elif Merdamert Şişman kimdir?

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*