Ellerinizde ya da parmaklarınızda soğuk hissi var mı?

Raynaud fenomeninde eldeki renk değiştirmenin klasik aşamaları: beyazlaşma, morarma, kızarma. (Görsel: mollysfund.org)

İşçilerin ellerindeki ya da parmaklarındaki soğuk hissi Raynaud fenomeni hastası olacaklarının bir habercisi olabilir mi? İsveç’te bilim insanları araştırdı.

El-kol titreşim maruziyetinden sonra Raynaud fenomeni görülmesi yaygındır.

İsveç‘teki Umea Üniversitesi’nden D. Carlsson, J. Wahlström, L. Burström,  R. Lundström, H. Pettersson T. Nilsson ve Göteborg Üniversitesi’nden M. Hagberg isimli bilim insanları soğuk el hissinin Raynaud fenomeni için bir haberci belirti olup olmadığını araştırdı. Araştırma sonuçları Mayıs 2018’de yayınlandı.

Araştırma için İsveç’teki bir mühendislik tesisinde el ve ofis işi yapan 241 işçi 1987-2008 yılları arasında, yani 21 yıl boyunca izlendi.

İzleme sırasında soğuk el, Raynaud fenomeni, titreşim maruziyeti ve tütün kullanımı göz önünde bulunduruldu. Üstelik, izlenen çalışanlar emeklilik, iş değişikliği ya da sağlık nedeniyle işten ayrılsa bile izlenmeye devam edildi.

Çalışma süresince 21 işçide Raynaud fenomeni gelişti.

Araştırmacılar soğuk el hissi olanlarda Raynaud fenomeni ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu hesapladı. Ama bu yükseklik o kadar da büyük değildi.

Şöyle ki, yalnızca soğuk el hissi var diye bir işçinin titreşime maruziyetini sonlandırmak fazla iddialı bir girişim olacaktır. Öte yandan, işçide soğuk el hissinin olması Raynaud fenomeni için daha iyi izleme ve eğitim gerekçesi olarak göz önünde bulundurulabilir.

[box type=”info” size=”medium” style=”rounded” border=”full”]Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.[/box]

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*