Dr. Emel Ersöz: Tekirdağ acilen kapatılmalı

Emel Ersöz

Tekirdağ’da salgının geldiği nokta, çalışanların durumu, nedenler ve öneriler hakkındaki sorularımı nöroloji uzmanı ve Tekirdağ Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Emel Ersöz yanıtladı.

Genel olarak Trakya bölgesi, özelde Tekirdağ bugüne kadar salgından ciddi olarak etkilenmiş şehirlerin arasında sayılmıyordu. Ancak özellikle son bir aydır her ikisinin de çok kötü olduğu söyleniyor. Çok kötü denilirken ne kastediliyor?

Kovid-19 enfeksiyonunun 11 Mart’ta ülkemizde görüldüğünün resmi olarak açıklanmasından günümüze gelene kadar Tekirdağ Tabip Odası olarak şehrimizde pandemi sürecinin yakın takipçisi olduk. Pandeminin ilk aylarında, örneğin Mayıs, Haziran aylarında yapılan PCR test pozitifliği oranı yüzde 1-2’lerdeydi. Günlük test pozitiflik sayısı 20-30 arası idi. Özellikle son günlerde Tekirdağ ilinde Kovid-19 enfeksiyonuna yakalanan kişi sayısının salgının ilk günlerine göre 40-50 kat arttığını gözlemliyoruz. PCR test pozitifliği oranı yüzde 20’lerin üzerine çıkmıştır. Günlük PCR test pozitif sayısı 800-1000 gibi sayılarına ulaşmıştır.

Bu noktaya nasıl gelindi?

Tekirdağ özellikle İstanbul’a yakın olan ve İtanbul ile gidiş gelişlerin yoğun olduğu bir yer. Ayrıca sınır kapıları açıldı; Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelişler çok fazla.

Tekirdağ’da Çorlu ve Çerkezköy gibi büyük sanayi bölgeleri var..

Özellikle Çerkezköy ve Çorlu fabrikaların çok yoğun olduğu bölgelerimiz. Buralarda bulaş riski ve sayısı çok fazla. Bu bölgedeki üretim ve işleyiş devam ediyor.  İşçiler aynı servise biniyor, aynı yemekhanede toplu şekilde yemek yeniyor ve birbirlerine bulaştırma çok yoğun oluyor. Normalleşme sürecinden en çok etkilenen illerden biri de maalesef Tekirdağ oldu.

Tekirdağ’daki sağlık çalışanları ne durumda?

Şu anda Tekirdağ ilinde devlet hastaneleri pandemi hastanesi olarak görevlendirildi. Ama özellikle artan Kovid-19 hasta sayısını karşılamakta çok güçlük çekiliyor. Yoğun bakımlar %100 dolu. Sağlık çalışanları arasında Kovid-19 pozitifliği çok fazla ve bu da sağlık hizmetinin aksamasına neden oluyor. Kovid-19 poztif olmayan personel sayısı o kadar azaldı ki yüksek riskli sağlık çalışanı da çift maske takıp işini yapmak zorunda kalıyor.

Tekirdağ Tabip Odası olarak önerileriniz neler?

Tekirdağ ilindeki bu korkutucu salgın boyutuna dur demek için acil önlemlerin alınması gerekiyor. Bir an önce ile giriş çıkışlar kontrol altına alınmalı ve en az 14 gün tam kapanma olmalıdır. Esnek mesai saatlerine dönülmeli. İnsanların bir arada olduğu her şey ertelenmeli. Toplantılar, mitingler yapılmamalı. Nisan, Mayıs aylarında nasıl kapandıysak yine aynı kapanmayı yapmamız gerekiyor. Mesailer azaltılmalı. Çerkezköy ve Çorlu’daki fabrikalar Kovid-19’un üremesi için kaynak. Orada gereken önlemler kesinlikle alınmalı.

TTB yakın zamanda Kovid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için bir kampanya başlattı. Tekirdağ Tabip Odası olarak bu konudaki görüşleriniz neler?

COVID-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi, tükenmişlik yaşayan sağlık çalışanları için vazgeçilmez bir taleptir. Bu yüzden, TTB’nin başlattığı kampanyanın altında Tekirdağ Tabip Odası’nn imzası bulunmaktadır.

(23.11.2020)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*