Dökümhane işçilerinde Kovid-19 aşısı yeterince koruyamayabilir

Ürdün’den bir araştırma, kurşun ve metal maruziyeti nedeniyle, Kovid-19 aşısının dökümhane işçilerini yeterince korumayabileceğini gösterdi. Her ikisi de aşılı, dökümhane işçileri ile sağlıklı kişiler arasında Kovid-19 ölüm oranı açısından bir fark çıkmadı. Ama dökümhane işçilerinin, hastaneye yatarak ya da yatmadan Kovid-19 hastalığı geçirmesi yaklaşık 4 kat daha yüksekti.

Dökümhane çalışanları bir çok tehlikeli maddeye ve duruma maruz kalır. Bunlar arasında metaller, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH), yüksek ısı, silika ve kurşun sayılabilir.

Çevresel kirleticilere maruz kalmak bağışıklık sistemini baskılayabilir. Bu kirleticilerden biri olan kurşun da vücut direncini kırarak mikropların daha kolay ve daha ciddi hastalık yapmasına neden olabilir.

Ürdün, Amman, Ortadoğu Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi‘nden Mohamed Saadh tarafından yapılan bir çalışma Kovid-19 aşısı yaptırmış demir dışı dökümhane işçilerinin Kovid-19’dan hastalanma durumlarını inceledi.

Çalışma Temmuz 2021’den Ocak 2022’ye dek yürütüldü. Çalışma için, Amman’da, iki grup oluşturuldu. Birinci grup ortalama 40 yaşında, erkek ve ortalama 18 yıldır demir dışı dökümhanelerde çalışan 105 işçiden meydana geliyordu. Kontrol grubunda ise dökümhanede çalışmayan ve fabrikalara yakın bölgelerde yaşamayan sağlıklı, ortalama 40 yaşında, 75 erkek vardı. Her iki grup da çalışmanın başında 21 gün arayla iki doz Pfizer-BioNTech aşısı yaptırmıştı. Çalışmanın başında hepsinin kanları alındı ve 7 ay boyunca tüm sağlık gelişmeleri takibe alındı.

Çalışma sonucunda şu sonuçlara ulaşıldı.

Dökümhane işçilerinin kanlarındaki kurşun miktarı diğer gruptakilere kıyasla önemli ölçüde yüksekti.

Her iki grupta da Kovid-19 bulaşmış kişilerden hiçbiri ölmemişti.

Dökümhane işçilerinde hastaneye yatmasına gerek olmayan Kovid-19 hastası sayısı diğer gruptan yaklaşık 3,5 kat fazlaydı. Hastaneye yatanlar açısından ise dökümhane işçileri diğer gruptan yaklaşık 4,5 kat fazlaydı.

Mohamed Saadh çalışmanın sonuçları hakkında özetle şunu söylüyor:

Bu çalışma, demir dışı metal dökümhanelerinde metal kirliliğine ve kurşuna uzun süre maruz kalmanın, 2 doz Pfizer-BioNTech ile aşılamaya rağmen, COVID-19 enfeksiyonu için hem bulaşmayı hem de risk artışını desteklemiş olabileceğini ortaya koymaktadır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*