Dışarıda çalışmak ile deri kanseri ilişkisi yeterince önemseniyor mu?

Toronto’daki Mesleki Kanser Araştırma Merkezi, Kanada’nın en kalabalık eyaleti olan Ontario’da görülen işle ilgili kanserlerin 4 büyük nedenini açıkladı.

Ontario’daki Mesleki Kanser Yükü çalışması 28 Eylül 2017 tarihinde yayınlandı.

Söz konusu çalışmaya göre Ontario’da işle ilgili kanserlerin en büyük 4 etkeni, sırasıyla, güneş radyasyonu, asbest, dizel motor egzozu ve kristal silika olarak tespit edildi.

Tüm dünyada asbest, dizel motor egzozu ve kristal silika nedeniyle oluşan hastalıklar ve kanserler daha fazla bilinen ve önemsenen sağlık sorunlarıdır. Ancak, çalışma, güneşin zararlı etkilerinin aslında yeterince dikkate alınmadığını ortaya çıkarıyor.

Çalışmaya göre, her yıl, güneş maruziyetinden kaynaklı melanom dışı deri kanserinden yaklaşık 1400, asbest maruziyetinden kaynaklı olarak ise yaklaşık 800 Ontario çalışanına tanı konulduğu ortaya çıktı. İşyerindeki dizel motor egzozu yılda 170 akciğer kanserine ve 45 mesane kanserine neden oluyor. Kristal silikanın neden olduğu akciğer kanseri sayısı ise yılda 200 kişi.

Ontario’da, iş nedeniyle, yaklaşık, 450.000 kişi güneşe, 301.000 kişi dizel motor egzozuna ve 142.000 kişi kristal silikaya maruz kalmakta. Ontario’da asbeste maruz kalmaktan kaynaklı hastalıklar arasında mezotelyoma (göğüs kafesi ve karnın iç yüzünü ve buralardaki organların dış yüzünü saran zarların kötü huylu tümörü), akciğer, larenks (soluk borusu) ve over (kadın yumurtalık) kanseri bulunmakta.

(23.10.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*